Wielka szarża, czyli parada na ul. Piotrkowskiej kilkudziesięciu jeźdźców, powozów i zaprzęgów konnych będzie tradycyjnie jednym z głównych punktów programu tegorocznego finału WOŚP w Łodzi. Szarża wystartuje w niedzielę w południe z pasażu Schillera w stronę placu Wolności. Także na Piotrkowskiej w tym czasie będzie można wesprzeć datkiem wolontariuszy, których na reprezentacyjnej ulicy Łodzi nie zabraknie.
Pieniądze do puszki będzie można wrzucić też w kursujących po Łodzi w dniu finału dwóch specjalnych liniach z zabytkowymi autobusami i tramwajami. Będzie można dojechać nimi do centrum i do Manufaktury, gdzie zaplanowano najwięcej atrakcji związanych z 32. Finałem WOŚP.
"W Manufakturze Orkiestra gra od kilkunastu lat, tak naprawdę od początku naszej działalności, i z dumą obserwujemy, jak co roku sztab się rozrasta, a łodzianie otwierają swoje serca i odwiedzają nasz rynek, by wesprzeć zbiórkę. W tym roku postanowiliśmy, że przekażemy na licytacje coś wyjątkowego: +fotel dyrektora+, czyli spędzenie jednego dnia z całym zespołem zarządzającym kompleksem" – powiedział dyrektor Manufaktury Sławomir Murawski.
W niedzielę na parterze galerii handlowej będzie można m.in. "dorzucić swoje trzy grosze" do akcji usypywania ogromnego "złotego" serca z groszówek i innych drobnych monet, organizowanej przez studentów Uniwersytetu Łódzkiego. W ubiegłym roku w ten sposób zebrano niemal 90 tys. zł i inicjatorzy akcji ze Studenckiego Koła Naukowego "Inwestor" liczą na pobicie tego wyniku. Przez cały finał powstawać będzie też rzeźba wośpowego serca z lodu.
W galerii warto odwiedzić również stanowiska z drukarkami 3D. Co roku cieszą się dużą popularnością, drukując m.in. wośpowe serduszka i inne gadżety. Będą obecni także studenci Politechniki Łódzkiej z Solar Team i Iron Warriors Team z ich kosmicznymi pojazdami. Firma BioGen zaprasza na wystawę wylicytowanych przez nią złotych serduszek i na spotkania z kierowcą rajdowym Krzysztofem Hołowczycem i jego pilotem Łukaszem Kurzeją.
Wśród atrakcji przygotowanych dla najmłodszych zaplanowano zaś fotobudkę, animacje pod okiem Łódzkich Skrzatów i Mandorii, pokazy tancerzy Egurrola Dance Studio. W Szpitalu Pluszowego Misia chętni mogą skorzystać z pomiaru ciśnienia i glikemii, pomiaru składu ciała, porad dietetycznych i dotyczących higieny dobrego snu. Z kolei grupa ratowników Alive pokaże właściwe postępowanie w przypadku zadławienia, resuscytację krążeniowo-oddechową i omówi zasady pierwszej pomocy.
Atrakcji nie zabraknie również na rynku Włókniarek Łódzkich. Będą tam strażacy, którzy zaprezentują wozy bojowe, pokazy gaszenia oleju i cięcia wraku. Chętni mogą skorzystać z przejażdżki w koszu lub tyrolką między piętrami. Będzie też ścianka wspinaczkowa, stanowisko nurków, ratowników medycznych i ratowników z psami pracującymi. Nie zabraknie też militariów – wojskowych motocykli z czasów II wojny światowej, halftrucka, amerykańskich wozów bojowych, a także zrekonstruowanej kuchni polowej i grochówki.
Finał WOŚP w Manufakturze to także duża gratka dla wielbicieli motoryzacji. Przez cały weekend miłośnicy szybkiej jazdy mogą wspierać WOŚP przejazdami charytatywnymi z Fundacją Fun&Drive. Na rynku zaparkują też 32 popularne maluchy, czyli fiaty 126p, a obok nich pojawią się samochody retro, amerykańskie klasyki, offroadowe, a nawet kombajn Bizon.
Na plenerowej scenie rynku Manufaktury pojawią się zaś gwiazdy nie tylko łódzkie, ale tez światowe. O godz. 15.30 muzyczne wsparcie Orkiestrze okaże Danzel. Po belgijskim piosenkarz znanym z hitu "Pump It Up!" scenę przejmą rodzime zespoły. Światełko do nieba odbędzie się tradycyjnie o godz. 20.00.
WOŚP w Łodzi to także liczne licytacje, w których zdobyć można m.in. koszykarskie buty Marcina Gortata, koszulkę siatkarskiej reprezentacji Polski, muppeta Jurka Owsiaka czy dożywotni bilet wstępu do łódzkiego Orientarium. Przy pomniku Serca WOŚP przy ul. Ogrodowej zlokalizowana będzie scena, gdzie o godz. 14.00 ruszą licytacje gadżetów z udziałem władz miasta i znanych łodzian.
W Łodzi podczas 32. Finału będzie kwestować ponad 1,3 tys. wolontariuszy z puszkami.
Fundację WOŚP Jurek Owsiak założył ponad 30 lat. Od tej pory regularnie raz w roku — w styczniu – organizuje zbiórkę pieniędzy. Fundacja prowadzi działalność w zakresie ochrony m.in. na rzecz ratowania życia chorych osób, w szczególności dzieci, poprawy stanu ich zdrowia, a także promocji zdrowia i profilaktyki. Cele realizowane są m.in. dzięki zakupowi sprzętu dla szpitali, program medycznych i edukacyjnym.
Hasłem tegorocznego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest: "Tu wszystko gra! OK!. Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych". 32. Finał WOŚP odbędzie się w niedzielę 28 stycznia.