Atomowa Bzdura Roku 2023. Kto opowiadał największe brednie na temat atomistyki?

i

Autor: pixabay

Nauka

Atomowa Bzdura Roku 2023. Kto opowiadał największe brednie na temat atomistyki?

2024-01-23 13:01

Fundacja nuclear.pl po raz kolejny wyłoniła zwycięzcę konkursu Atomowa Bzdura Roku 2023. Tym razem nagroda główna trafiła do profesora, ale nie zajmującego się na co dzień atomistyką. Został on nominowany za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat katastrofy w Czarnobylu. Kto to taki?

Atomowa Bzdura Roku 2023. Kto opowiadał największe brednie na temat atomistyki?

Nie będziemy was dłużej trzymać w niepewności. Zwycięzcą w konkursie Atomowa Bzdura Roku 2023 został pan Wojciech Roszkowski, autor podręcznika "Historia i teraźniejszość". Pan profesor został nominowany za rozpowszechnianie nieprawdziwych informacji na temat katastrofy w Czarnobylu.

- Jest to szczególny przykład fałszowania rzeczywistości, ponieważ publikacja nominowanego autora stanowi podręcznik dla uczniów szkół średnich. Tego typu publikacje powinny z założenia bazować na wiarygodnych źródłach i badaniach naukowych, a nie powielać niesprawdzone informacje czy kreować kolejne mity pod określoną tezę – podano w uzasadnieniu.

Chodzi konkretnie o informacje zawarte w rozdziale „Trudności pieriestrojki”, gdzie czytelnicy dowiadują się, że w katastrofie i akcji ratunkowej zginęły setki osób, a tysiące mieszkańców z okolicznych terenów zmarła na skutek choroby popromiennej.

- Według UNSCEAR (Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego) w wyniku katastrofy czarnobylskiej choroby popromiennej dostały 134 osoby, z czego 28 osób zmarło w ciągu kilku miesięcy. W ciągu następnych 20 lat spośród tej grupy zmarło jeszcze 19 osób, lecz zgony te nie zawsze miały związek z promieniowaniem (wypadki losowe, inne choroby). Wiele źródeł określa natomiast ilość bezpośrednich ofiar na 31, uwzględniając osoby zmarłe w wyniku eksplozji reaktora (np. Walerij Ilicz Chodemczuk) – wyjaśnia nuclear.pl

Konkurs "Atomowa Bzdura Roku" jest organizowany jest fundację nuclear.pl, która chce rozpowszechniać rzetelne informacje na temat energetyki jądrowej.

Quiz tylko dla mądrych ludzi. Masz odwagę się sprawdzić?

Pytanie 1 z 20
Na początek pytanie z geografii. Jaka jest powierzchnia Europy?
Europa
Gen. Bogusław Pacek: Zagrożenie bronią atomową nie było tak poważne od lat