Aplikacja mObywatel będzie honorowana w całej UE. Jest termin!

i

Autor: gov.pl,pixabay

Nowe przepisy

Aplikacja mObywatel będzie honorowana w całej UE. Jest termin!

2024-04-23 17:41

Rada Europejska przyjęła ramy prawne dotyczące wprowadzenia unijnego portfela cyfrowego. Kiedy aplikacja mObywatel będzie honorowana w innych krajach wspólnoty? RE wskazała termin.

Rada Europejska przyjęła przepisy dotyczące unijnego portfela cyfrowego

Portfel cyfrowy ma umożliwić Europejczykom powszechny dostęp do bezpiecznej i wiarygodnej identyfikacji elektronicznej i uwierzytelniania elektronicznego. Ma być także odpowiedzią na obawy co do ochrony prywatności i ochrony danych w aplikacjach oferowanych przez firmy komercyjne. Cyfrowe portfele, takie jak nasz rodzimy mObywatel, istnieją już w poszczególnych krajach członokowskich. Nowe przepisy, które przyjęła właśnie Rada Europejska, mają sprawić, że będą współpracować z innymi. Dzięki interoperacyjności obywatel jednego kraju Unii Europejskiej będzie mógł bez problemu posługiwać się swoim portfelem cyfrowym w innym kraju wspólnoty. Nowe przepisy mają także zagwarantować obywatelom UE darmowe "kwalifikowane podpisy elektroniczne".

- Przyjęcie rozporządzenia o europejskiej tożsamości cyfrowej jest kamieniem milowym w transformacji cyfrowej naszego społeczeństwa. Umożliwienie obywatelom posiadania unikalnego i bezpiecznego europejskiego portfela cyfrowego, a jednocześnie – zachowania pełnej kontroli nad swoimi danymi osobowymi to dla UE kluczowy krok naprzód. Wyznaczy on globalny poziom odniesienia w dziedzinie cyfrowej i zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania z usług online. Co więcej, dzięki temu, że główny nacisk położono na potrzeby obywateli, rozporządzenie o europejskiej tożsamości cyfrowej znacznie poprawia i upraszcza dostęp do usług publicznych w internecie. Obywatele nie powinni musieć borykać się ze skomplikowanymi procedurami administracyjnymi i instytucjonalnymi – poinformował Mathieu Michel, belgijski sekretarz stanu ds. cyfryzacji, uproszczeń administracyjnych, ochrony prywatności i zarządu budynków państwowych.

Kiedy zacznie obowiązywać unijny portfel cyfrowy?

Rada Europejska informuje, że do 2026 roku każde państwo członkowskie będzie musiało udostępnić swoim obywatelom portfel tożsamości cyfrowej i akceptować europejskie portfele tożsamości cyfrowej wydane zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem przez inne państwa członkowskie.

Te kraje oferują Polakom specjalną wizę 

Zostawił portfel na dachu auta. Sześć tysięcy rozsypało się na drodze!