Rada Europejska przyjęła przepisy dotyczące unijnego portfela cyfrowego
Portfel cyfrowy ma umożliwić Europejczykom powszechny dostęp do bezpiecznej i wiarygodnej identyfikacji elektronicznej i uwierzytelniania elektronicznego. Ma być także odpowiedzią na obawy co do ochrony prywatności i ochrony danych w aplikacjach oferowanych przez firmy komercyjne. Cyfrowe portfele, takie jak nasz rodzimy mObywatel, istnieją już w poszczególnych krajach członokowskich. Nowe przepisy, które przyjęła właśnie Rada Europejska, mają sprawić, że będą współpracować z innymi. Dzięki interoperacyjności obywatel jednego kraju Unii Europejskiej będzie mógł bez problemu posługiwać się swoim portfelem cyfrowym w innym kraju wspólnoty. Nowe przepisy mają także zagwarantować obywatelom UE darmowe "kwalifikowane podpisy elektroniczne".
- Przyjęcie rozporządzenia o europejskiej tożsamości cyfrowej jest kamieniem milowym w transformacji cyfrowej naszego społeczeństwa. Umożliwienie obywatelom posiadania unikalnego i bezpiecznego europejskiego portfela cyfrowego, a jednocześnie – zachowania pełnej kontroli nad swoimi danymi osobowymi to dla UE kluczowy krok naprzód. Wyznaczy on globalny poziom odniesienia w dziedzinie cyfrowej i zwiększy bezpieczeństwo podczas korzystania z usług online. Co więcej, dzięki temu, że główny nacisk położono na potrzeby obywateli, rozporządzenie o europejskiej tożsamości cyfrowej znacznie poprawia i upraszcza dostęp do usług publicznych w internecie. Obywatele nie powinni musieć borykać się ze skomplikowanymi procedurami administracyjnymi i instytucjonalnymi – poinformował Mathieu Michel, belgijski sekretarz stanu ds. cyfryzacji, uproszczeń administracyjnych, ochrony prywatności i zarządu budynków państwowych.
Polecany artykuł:
Kiedy zacznie obowiązywać unijny portfel cyfrowy?
Rada Europejska informuje, że do 2026 roku każde państwo członkowskie będzie musiało udostępnić swoim obywatelom portfel tożsamości cyfrowej i akceptować europejskie portfele tożsamości cyfrowej wydane zgodnie ze znowelizowanym rozporządzeniem przez inne państwa członkowskie.
Te kraje oferują Polakom specjalną wizę