Telewizor

i

Autor: pixabay.com W przeciętnym 4-osobowym gospodarstwie domowym telewizor generuje pobór rzędu 177,67 kWh rocznie. Sposób na oszczędzanie - mniej telewizji, więcej spacerów :)

Opłaty

Abonament RTV 2024. Trwają kontrole w domach. Kogo dotyczą i jak wyglądają?

2024-01-23 9:19

Opłatę za abonament RTV musi zapłacić raz w roku każdy posiadacz telewizora lub radioodbiornika. Za kilka dni mija termin płatności, a Poczta Polska zapowiada kontrole. Jak wyglądają inspekcje i czy możemy nie wpuścić kontrolera do naszego mieszkania?

Ruszają kontrole abonamentu RTV

Polacy do 25 stycznia powinni opłacić abonament RTV. Warto pamiętać o tym terminie, ponieważ Poczta Polska zapowiada kontrole, w czasie których będzie sprawdzać dowody opłat. 

Abonament RTV. Czy możemy nie wpuścić kontrolera do domu?

Od 2021 roku kontrole mogą przeprowadzać nie tylko pracownicy Poczty Polskiej, ale także oficjele z Urzędu Skarbowego. Jeśli weryfikator stwierdzi w mieszkaniu obecność niezarejestrowanego telewizora, użytkownik będzie zmuszony zapłacić karę. 

Pracownicy poczty lub urzędu mają obowiązek okazać upoważnienie do wykonywania czynności kontrolnych w zakresie obowiązku rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych i uiszczania opłat abonamentowych za ich używanie, legitymację służbową, a na żądanie kontrolowanego, również dowód osobisty.

Osoba kontrolowana natomiast powinna umożliwić przeprowadzenie kontroli lub okazać dowód potwierdzający rejestrację odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych. Warto jednak zwrócić uwagę na słowo "powinna", które oznacza, że tak naprawdę kontrolera nie musimy wcale wpuścić do domu. 

Abonament RTV. Kto musi go zapłacić? 

Abonament radiowo-telewizyjny jest opłatą, do której uiszczenia zobowiązani są, z kilkoma wyjątkami, posiadacze telewizorów i odbiorników radiowych. Koszt opłaty  wynosi 8,70  zł  miesięcznie za radio i 27,30 zł miesięcznie za telewizor. 

Kary za nieopłacenie abonamentu RTV

Jeśli odbiornik telewizyjny lub radiowy jest zarejestrowany, a użytkownik nie wywiązał się z obowiązku opłaty, powinien spodziewać się ponaglenia do Poczty Polskiej z żądaniem zapłaty nawet do pięciu lat wstecz. Na zapłacenie ma wtedy siedem dni. Później sprawa zostaje przekazana do Urzędu Skarbowego.

W przypadku, kiedy posiadamy niezarejestrowany odbiornik lub mamy zarejestrowany, ale nie płacimy, musimy liczyć się z nałożeniem kary. Gdy bowiem wyjdzie to na jaw, będziemy musieli zapłacić 261 zł za radio oraz 819 zł za telewizor. Stawki te ustalane są na bazie wysokości abonamentu i wynoszą jego 30-krotność. Za wyegzekwowanie kary obecnie odpowiedzialna jest również Poczta Polska i Urząd Skarbowy.

Abonament RTV. Zobacz, kto jest zwolniony z opłat