Prawo seniora. mLegitymacja, jak aktywować wirtualną legitymację emeryta i z niej korzystać

i

Autor: Shutterstock, www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/mlegitymacja

ZUS

700 tys. seniorów korzysta już z mLegitymacji emeryta-rencisty. Jak ją zdobyć?

2024-04-09 10:54

Blisko 700 tys. osób korzysta już z elektronicznej legitymacji emeryta i rencisty. Dzięki mLegitymacji można udowodnić prawo do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych i skorzystać z przysługujących seniorom ulg.

Elektroniczna mLegitymacja emeryta i rencisty wydawana jest przez ZUS od stycznia 2023 roku. Działa tak samo jak tradycyjna, plastikowa karta i każdy senior może ją zainstalować na swoim telefonie.

- Dzięki temu każdy senior ma dostęp do swojej elektronicznej legitymacji we własnym telefonie - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Do końca marca tego roku taki elektroniczny dokument pobrały 694.534 osoby.

ZUS automatycznie wystawia mLegitymację wszystkim klientom, którzy przechodzą na emeryturę lub rentę. Odbywa się to bez żadnego wniosku i wizyty w ZUS. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i ściągnąć dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Na pulpicie aplikacji pojawi się ikona mLegitymacji.

- Jeżeli jednak nie dodaliśmy wcześniej w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli dołączenie dowodu osobistego, a następnie dopiero legitymacji emeryta-rencisty - wyjaśnia Iwona Kowalska-Matis.

Elektroniczna legitymacja działa jak tradycyjny dokument. Seniorzy, którzy mają ją zainstalowaną w telefonie nie muszą mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty. Wystarczy, że okażą mLegitymację na ekranie telefonu.

Seniorzy, którzy nie mają smartfona lub z innych powodów nie są przekonani do mLegitymacji, wciąż mogą korzystać z tradycyjnej karty. Od 2023 roku ZUS wydaje plastikową legitymację emeryta-rencisty tylko na wniosek osoby zainteresowanej. Wniosek taki można złożyć w ZUS-ie w dowolnym terminie - zarówno razem z wnioskiem o przyznanie emerytury lub renty, jak i już po przyznaniu świadczenia. Seniorzy mogą korzystać z obu wersji legitymacji – plastikowej i elektronicznej – jednocześnie.

Sonda
Pobierasz jakieś świadczenia z ZUS-u?
Ponad 60 lat strzyże całe pokolenia