Dodatek 300 plus dla wdów i wdowców. Czy zostanie wprowadzony?
Do Senatu jakiś czas temu wpłynęła petycja obywatelska, zakładająca wprowadzenie specjalnego dodatku dla wdów i wdowców. Obecnie seniorzy, którym zmarł małżonek mogą zostać przy swoim świadczeniu, albo przejść na rentę rodzinną, która wynosi 85 proc. emerytury zmarłego małżonka. Jak poinformował „Fakt”, zgodnie z propozycją zgłoszoną przez autora petycji, osoby, które po latach wspólnego życia zostały same, miałyby otrzymywać dożywotnio co miesiąc 300 zł lub jednorazową gratyfikację finansową. Wsparcie miałoby objąć osoby, które były w związku małżeńskim co najmniej 45 lat i nie byłoby uzależnione od dochodów.
„Osoby po śmierci współmałżonka muszą w większym znacznie stopniu borykać się z trudnościami finansowymi, gdyż utrzymują się już tylko z jednej emerytury (zakup leków, rehabilitacja i inne)” - argumentował autor petycji.
300 plus dla wdów i wdowców. Co z nowym dodatkiem?
Krytyczną opinię w sprawie wprowadzenia specjalnego dodatku dla wdów i wdowców wyraził podczas posiedzenia komisji przedstawiciel resortu rodziny, który wprost stwierdził, że nie ma szans na wprowadzenie takiego świadczenia.
- Źródłem finansowania świadczeń jest fundusz składek pracowników i pracodawców. W obecnych przepisach mamy dodatek pielęgnacyjny i dla sierot zupełnych, oba są świadczeniami o charakterze ubezpieczeniowym. W systemie emerytalnym brak jest miejsca dla preferencji - mówił cytowany przez „Fakt” Zbigniew Wasiak z resortu rodziny. - Wprowadzenie nowych dodatków do emerytury dla wybranych grup ubezpieczeniowych doprowadziłoby do naruszenia reguły, bo nie miałyby one pokrycia w składce.
Jak informuje „Fakt”, wątpliwości mieli też senaccy prawnicy, którzy podnosili, że dodatek 300 plus dla wdów i wdowców mógłby naruszać zasadę równości. Sami senatorowie zwracali z kolei uwagę, że uzależnienie przyznania świadczenia od długości trwania małżeństwa byłoby niesprawiedliwe wobec osób z krótszym stażem małżeńskim i osób samotnych. Ostatecznie senatorowie postanowili zakończyć pracę nad petycją. Tym samym projekt ustawy, zakładający wprowadzenie dodatku 300 plus dla wdów i wdowców, nie powstanie.