19. edycja Łódź Design Festival. Zaczyna się najważniejsze wydarzenie projektowe w Europie

i

Autor: mat. prasowe

Design

19. edycja Łódź Design Festival. Zaczyna się najważniejsze wydarzenie projektowe w Europie

2025-05-20 13:13

Łódź ponownie stanie się europejską stolicą wzornictwa. We wtorek, 20 maja, zaczyna się 19. edycja Łódź Design Festivalu. Przed pięć dni entuzjaści designu nie będą się nudzić.

Łódź Design Festival 2025. To już 19. edycja

W dniach 20–25 maja Łódź ponownie stanie się europejską stolicą wzornictwa. Łódź Design Festival 2025 – jedno z najważniejszych wydarzeń projektowych w Europie Środkowo-Wschodniej – już po raz dziewiętnasty zgromadzi projektantów, architektów, artystów i entuzjastów designu z całego świata. Tegoroczna edycja, pod hasłem „nie_koniec / un_end”, stawia na ciągłość, procesualność i odpowiedzialność projektowania – zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. ŁDF 2025 staje się nie tylko miejscem prezentacji nowoczesnych form i obiektów, ale przede wszystkim przestrzenią do zadawania ważnych pytań o rolę designu w budowaniu świata przyszłości. Tegoroczna edycja jest częścią oficjalnego programu wydarzeń towarzyszących polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, co dodatkowo wzmacnia jej międzynarodowy wymiar.

Łódź Radio ESKA Google News
Łódź Design Festival 2025

i

Autor: mat. prasowe

Najciekawsze wydarzenia ŁDF 2025 – co warto zobaczyć?

„must have” 2025 – 15-lecie prestiżowego plebiscytu

Wystawa prezentuje 65 wyróżnionych projektów – od mebli, przez oświetlenie, po opakowania. Jury złożone z czołowych ekspertów, takich jak Kamil Białas, Anna Chwalińska czy Michał Piernikowski, wyłoniło najbardziej funkcjonalne, estetyczne i innowacyjne polskie produkty.

„make me!” – młody design na światowym poziomie

W Art_Inkubatorze będzie można zobaczyć 26 projektów wybranych spośród 221 zgłoszeń z 17 krajów. To przegląd świeżego spojrzenia młodych twórców na design, eksperymenty materiałowe i redefinicję codziennych przedmiotów.

Archiblok 2025 – miasta przyszłości pod lupą

25 maja odbędzie się jubileuszowa, dziesiąta edycja Archibloku, którego motyw przewodni to „Miasta na miarę jutra”. Prowadzona przez Filipa Springera dyskusja dotyczyć będzie adaptacyjności architektury i zrównoważonego projektowania urbanistycznego. Start o godzinie 12:00.

EverCity – design, który wpływa na jakość życia

Kuratorzy Katarzyna Ludwisiak i Michał Piernikowski zapraszają do refleksji nad tym, jak przemyślane projektowanie przestrzeni miejskich może wpływać na zdrowie, relacje społeczne i długość życia. Wystawa w Art_Inkubatorze (ul. Tymienieckiego 3) pokazuje inspirujące przykłady z całego świata.

IDEA>FORMA>MARKA – od pomysłu do produktu

W przestrzeni Kotłowni Fuzji (ul. Milionowa 6) zaprezentowane zostaną projekty, które łączą rzemiosło z technologią, lokalność z globalnym rynkiem. To opowieść o tym, jak idee stają się realnymi produktami.

Łódź jako galeria pod gołym niebem

ŁDF 2025 zaprezentuje też wyjątkowe instalacje artystyczne, które tworzą szlak projektowy w przestrzeni miasta. Wśród nich m.in. „Nitka” Izabeli Bołoz – symbolizująca zszywanie miasta, która znajduje się w centrum festiwalowych w Art_Inkubatorze, ceramiczny mural „State of mind” Bartka Bojarczuka przy ul. Zachodniej 93, czy „Pływająca wyspa” – zielony azyl na wodzie w Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.

Edukacja, emocje, doświadczenie – warsztaty dla każdego

ŁDF 2025 to także rozbudowany program edukacyjny, skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i rodzin z dziećmi. Warsztaty „Świeć przykładem!”, „Kim jestem i jak projektuję” oraz EkoEksperymentarium uczą, jak świadomie projektować i żyć w zgodzie z ekologią. Dzieci i młodzież będą mogły tworzyć własne wizje miast przyszłości podczas warsztatu Urban Entity. Więcej o miejscach warsztatów można przeczytać na stronie ŁDF 2025 . 

Wystawy, które inspirują

Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zaprasza na dwie wyjątkowe ekspozycje: „Dom dla kultury” Nicolasa Grospierre’a w Ośrodku Propagandy Sztuki oraz „The Human Garden” – Malarstwo Katarzyny Moczulskiej w kontekście projektów sztuki użytkowej w Galerii Bałuckiej (MGS w Łodzi).

Z kolei wystawa SAW – Ludzie i Wnętrza zorganizowana w Przystanku Architektura pokaże intymne portrety przestrzeni prywatnych i publicznych w obiektywie wybitnych fotografów.

WERSJA FB_Targi Dobry Design po raz pierwszy w Bydgoszczy! Zaglądamy do Młynów Rothera