Bitwa pod Dobrą. Historia
22 stycznia 1863 roku rozpoczęło się polskie powstanie narodowe, określane jako powstanie styczniowe,które miało na celu odzyskanie niepodległości. Walki toczyły się na terenie całego kraju, również w województwie łódzkim. Jedną z najbardziej znanych bitew była tu bitwa pod Dobrą, która rozpoczęła się 24 lutego 1863 roku. W miejscowości doszło do starcia powstańczych oddziałów Józefa Sawickiego (po którym dowództwo przejął Józef Dworzaczek) z rosyjskimi wojskami. Polacy stracili wtedy połowę swojego oddziału.
W walkach powstańczych brały także udział kobiety. Jedną z nich była Maria Piotrowiczowa, która wraz z mężem przystąpiła do obozu powstańczego założonego przez Józefa Sawickiego. Podczas walk kobieta zginęła. Zyskała jednak wielką sławę, a jej bohaterska śmierć jest przykładem zaangażowania kobiet w walki narodowowyzwoleńcze narodu polskiego.
W 1933 w Dobrej roku wzniesiono pomnik upamiętniający poległych powstańców. Tam też każdego roku odbywają się uroczystości rocznicowe. Ale nie tylko tam. Wydarzenia związane z rocznicą odbędą się także w Łodzi.
600. rocznica bitwy pod Dobrą. Jakie uroczystości zaplanowano w Łodzi?
24 lutego uroczystości pamięci rozpoczną się o godzinie 11:00 w Łodzi przy grobie Marii i Konstantego Piotrowiczów na Starym Cmentarzu w Łodzi przy ogrodowej. Rodzinny pomnik znajduje się w części katolickiej, kwatera 10d i 10e.
Następnie, na 17:00 zaplanowany jest wykład historyczny "Powstanie styczniowe w regionie łódzkim- 600. rocznica bitwy pod Dobrą". O tym wydarzeniu opowie historyk Piotr Radziewicz w Fabryce Aktywności Miejskiej przy ulicy Tuwima 10.
O 18:00 natomiast miasto wraz z Fundacją Po Staremu zaprasza do wspólnego śpiewania pieśni powstańczych. To wydarzenie odbędzie się również w Fabryce Aktywności Miejskiej.
Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.