Z Łodzi do Spały pociągiem hybrydowym. I tak będzie co weekend aż do grudnia! [zdjęcia]

2022-06-25 19:18

Łódzka Kolej Aglomeracyjna zainaugurowała w sobotę regularne połączenia z Łodzi, przez Tomaszów Mazowiecki, do Spały. To pierwsze od 35 lat bezpośrednie połączenie z Łodzi do tego znanego, przedwojennego kurortu.

Najnowsza hybryda z floty ŁKA wyjechała z Łodzi Fabrycznej o 9.40. Na pokładzie było kilkuset pasażerów, wielu z rowerami. Spała to malownicza, wypoczynkowa miejscowość położona nad rzeką Pilicą. Nic więc dziwnego, że nowy kierunek cieszy się rekordowym powodzeniem. Na inaugurację wszyscy pasażerowie jechali na bezpłatnych biletach.

Podróżnych przywitała Orkiestra Dęta ze Zduńskiej Woli o tradycjach kolejowych, która poprowadziła wszystkich na piknik, do przystani nad Pilicą. Tam przez cały dzień były trakcje dla całych rodzin: animacje dla dzieci, występy artystyczne, stoiska z przysmakami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich, mobilny punkt ŁKA, a także stoiska różnych instytucji i kiermasz sztuki ludowej. Atrakcją był również ogromny tort, przygotowany specjalnie z okazji inauguracji kursów kolejowych do Spały.

Powrót regularnych kursów do Spały jest możliwy dzięki zakupowi przez ŁKA nowego taboru o napędzie elektryczno-spalinowym. Dwunapędowy pociąg Impuls może być wykorzystywany na zelektryfikowanych i niezelektryfikowanych liniach w wojewódzkie łódzkim. Sobotni kurs był pierwszym połączeniem ŁKA na 8 km trasie bez sieci trakcyjnej. 

Pasażerowie nie mają wątpliwości, że bezpośredni pociąg do Spały będzie hitem wakacji.

- Spała jest doskonałym miejscem na weekendowy odpoczynek. Są tu piękne lasy, rzeka, raj dla grzybiarzy. Wielu łodzian ma w pobliżu działki leśne. Będziemy odbierać swoich gości ze stacji, a to jest duże ułatwienie.

Od przyszłego weekendu ŁKA uruchamia stałe połączenia z Łodzi do Spały. Pociągi będą kursować w każdą sobotę i niedzielę od 2 lipca do grudnia. Kursy z Łodzi Fabrycznej do Spały zaplanowano o godz. 9.40 i 14.07, natomiast ze Spały do Łodzi Fabrycznej o godz. 12.23 i 18.52.