kleszcz

i

Autor: Canva.com

W Polsce wzrasta liczba przypadków boreliozy. Opublikowano najnowszy raport

2022-10-31 10:43

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego opublikował najnowszy raport dotyczący boreliozy w Polsce. Jak wynika z danych, w ostatnim czasie odnotowuje się duży wzrost przypadków choroby. Zarażamy się nią od kleszczy, które zamieszkują przede wszystkim tereny leśne i obszary trawiaste. Ale nie tylko.

Najnowszy raport Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Coraz więcej przypadków boreliozy

Jak wynika z danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od 1 stycznia do 15 października 2022 roku potwierdzono w Polsce 12 600 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. To dużo więcej niż analogicznie w tym samym okresie poprzedniego roku. Wtedy potwierdzono 10 575 zachorowań. Oznacza to, że problem boreliozy w Polsce jest coraz większy.

Borelioza. Czym jest i jakie są objawy zakażenia?

Borelioza to przenoszona przez kleszcze choroba bakteryjna, zwana również chorobą z Lyme. Wywołują ja krętki z rodzaju Borrelia. Kleszcze, które przenoszą boreliozę, żyją głównie w lasach liściastych i mieszanych,  w gęstych zaroślach, paprociach, ale również w parkach miejskich czy nawet na trawiastych osiedlach mieszkaniowych. Szacuje się , że ze względu na podstępny przebieg choroby, trudno ją zdiagnozować i wielu chorych nie ma nawet świadomości infekcji. A prawidłowa diagnoza jest ogromnie ważna, bo im wcześniej choroba zostanie wykryta, tym łatwiej jest ją całkowicie wyleczyć.

W pierwszym okresie u większości osób zakażonych boreliozą pojawia się niebolesny rumień, w którego środku widać przejaśnienie. Zmianom skórnym czasem towarzyszą objawy grypopodobne takie jak gorączka, zmęczenie, bóle głowy, mięśni i stawów.

Jak prawidłowo wyjąć kleszcza?

Co zrobić, kiedy zauważymy, że kleszcz wbił się nam w ciało? Usuwamy go wyłącznie mechanicznie za pomocą wąskich szczypczyków, którymi należy go uchwycić jak najbliżej skóry. Aby postępowanie było skuteczne, należy usuwać kleszcza ze stałą siłą wzdłuż osi wkłucia. Miejsce po usunięciu kleszcza należy przemyć środkiem odkażającym, a ręce starannie umyć. Podczas zabiegu nie wolno wykonywać ruchów obrotowych, które sprzyjają oderwaniu tułowia lub wręcz jego zmiażdżeniu.

Bardzo ważne jest, aby wyjąć go w całości, nie pozostawiając w skórze jego główki i tułowia. Jak podkreślają lekarze, może to przynieść więcej szkody nawet niż zwłoka związana z dojazdem do najbliższego gabinetu lekarskiego.

Firma Ziehl-Abegg buduje w Łodzi fabrykę wentylatorów