Właśnie zaczęły się prace przy zjawiskowym projekcie. Na trzech ogromnych ścianach łódzkiego Manhattanu powstanie obraz, którego bohaterem będzie Geralt z Rivii. Gigantyczne malowidło powstanie na trzech elewacjach jednego z najwyższych budynków mieszkaniowych w Polsce. Biorąc pod uwagę wysokość ścian – ponad 70 metrów – będzie to największy mural w Polsce, jeden z największych murali na świecie. Podzielony na trzy ściany obraz, łącznie będzie miał prawie 2000 m2.
Geralt z Rivii to najbardziej znany na świecie bohater, a właściwie superbohater z Polski. Na wiedźmiński wszechświat - obok epickiej sagi Andrzeja Sapkowskiego - składają się także popularna gra, wyprodukowana przez CD Projekt RED oraz netflixowy serial z Henrym Cavillem wcielającym się w białowłosego Geralta.
Teraz do tego zestawu dołączy ogromny mural, nad którym prace właśnie się rozpoczęły. Koniec tego tygodnia i początek przyszłego upłyną pod znakiem rozstawiania rusztowań. Zajmie to tyle czasu, bo i projekt jest spektakularny: trzy ponad 70-metrowe ściany na łódzkim Manhattanie, przy ul. Piotrkowskiej 182.
- Powstaje największy mural w Polsce, jeden z największych murali na świecie. Gigantyczne malowidło będzie rozłożone na trzech ścianach wieżowca – mówi prezydent miasta Łodzi Hanna Zdanowska. - Biorąc pod uwagę skalę globalnej popularności Wiedźmina na całym świecie oraz przede wszystkim fakt, że Andrzej Sapkowski, czyli twórca postaci Geralta z Rivii pochodzi z naszego miasta, temat ten od dawna już zasługiwał na adekwatne zaakcentowanie w łódzkiej przestrzeni miejskiej. Mural o tak efektownych gabarytach, zlokalizowany w samym centrum miasta, wydaje się być wręcz oczywistym działaniem. Jestem przekonana, że stanie się on jedną z najbardziej popularnych, artystycznych atrakcji turystycznych Łodzi.
Autorem projektu muralu jest Jakub Rebelka, malarz, autor komiksów, zdobywca wielu nagród komiksowych, jeden z najciekawszych ilustratorów w Polsce. Jego murale oraz freski znajdują się m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego, Teatrze Narodowym w Warszawie. Prace malarskie oraz komiksowe wystawiał m.in. w Paryżu, Kanadzie, Niemczech, Japonii.
W przyszłym tygodniu na rusztowaniach pojawią się artyści, którzy przeniosą na gigantyczne płótno postać Geralta. Prace nad muralem zajmą około miesiąca, a ostateczny efekt zobaczymy w październiku. Jeśli pogoda dopisze, to odsłonięcie zbiegnie się w czasie z 32. edycją Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier.