O jakiej porze powinno się zażywać leki?
Większość leków zażywamy rano lub wieczorem. Jak się jednak okazuje, pora dnia, w której łykamy tabletki ma dość istotne znaczenie. Dzieje się tak ponieważ nasz organizm ma swój rytm dobowy i najlepiej jest dostosować do niego schemat zażywania leków.
Rano wzrasta ciśnienie krwi, intensywnie zaczyna pracować przemiana materii oraz gruczoły hormonalne. A więc wtedy najlepiej jest stosować leki na nadciśnienie, moczopędne, na osteoporozę, hormony tarczycy, antydepresyjne i przeciwzakrzepowe. Natomiast popołudniu najbardziej aktywny jest układ pokarmowy. Jeśli chodzi o wieczór, wtedy aktywność spada, a organizm przygotowuje się do odpoczynku. Wtedy dobrze jest brać leki obniżające cholesterol (statyny), przeciwalergiczne, przeciwastmatyczne oraz oczywiście nasenne.
Tych leków nie bierz po 18:00
Pewne leki i suplementy diety mogą negatywnie wpłynąć na nasz organizm, w zależności od pory dnia. Dlatego tak ważne jest, aby lekarz poinformował nas o odpowiednim dawkowaniu tabletek. Dr Jacob Hascalovici, neurobiolog, neurolog i specjalista od leczenia przewlekłego bólu z Montefiore Medical Center w Nowym Jorku w rozmowie z serwisem eatthis.com poinformował, że jest taka grupa leków, których pod żadnym pozorem nie powinniśmy stosować wieczorem.
Jak wyjaśnia, bezsenność mogą powodować np. kortykosteroidy, często przepisywane w celu leczenia stanów zapalnych i bólu. Niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie rano całej dziennej dawki tych prepatów, bo bóle często są silniejsze nad ranem, np. tuż po obudzeniu się, ale też dlatego, że kortykosteroidy mogą zbyt silnie stymulować organizm i zwiększać bezsenność.
Na liście leków znalazły się też glukozamina i chondroityna, przyjmowane na ból i stan zapalny stawów. Oba suplementy są składnikami chrząstki i mogą pomóc spowolnić proces niszczenia chrząstki w stawach, a efektem ubocznym może być bezsenność i bóle głowy.
Nie warto też spożywać wieczorami multiwitamin. Niektóre preparaty wielowitaminowe zawierają kofeinę, zieloną herbatę lub inne substancje, które mają zwiększyć energię i koncentrację. Podobnie z lekami na depresję. Selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI) mogą powodować znaczne pobudzenie i zaburzenia snu.