Ciekawostki

To najmniejsze miasto w Łódzkiem. Czy wiesz, gdzie się znajduje?

2024-08-25 9:41

W województwie łódzkim mamy już 60 miast. Największą metropolią jest oczywiście Łódź. Tylko stolica województwa ma populację przekraczającą 100 tys. osób. W Łódzkiem nie brakuje miasteczek, w których mieszka mniej niż tysiąc osób. Sprawdziliśmy, które ma najmniejszą populację.

To najmniejsze miasto w Łódzkiem

Kontynuujemy nasz przegląd miast, miasteczek i wsi. Tym razem przejrzeliśmy statystyki w poszukiwaniu najmniejszego miasta w regionie pod względem liczby mieszkańców. Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, w Polsce mamy 1013 miast, z czego 60 znajduje się w województwie łódzkim. We wszystkich miastach w naszych regionie mieszka łącznie prawie 1,5 mln osób, czyli mniej niż w samej Warszawie.

Najwięcej oczywiście w Łodzi – dokładnie 655 279 osób (GUS, 31.XII.2023), co daje stolicy województwa 4. miejsce w kraju. Łódź pozostaje jedynym miastem w regionie z populacją przekraczającą 100 tys. mieszkańców. W województwie nie brakuje miasteczek z populacją poniżej tysiąca. Najmniejszym miastem pod tym względem jest Inowłódz w powiecie tomaszowskim, w którym mieszka zaledwie 829 osób (według danych GUS z 31 grudnia 2023 roku). Niejedna wieś w naszym regionie liczy więcej mieszkańców. Dla porównania w Ksawerowie mieszka 6 915 osób.

Co wiemy o najmniejszym mieście regionu?

Inowłódz, mimo niewielkiej populacji, może poszczycić się bogatą historią. Prawa miejskie otrzymał w połowie XIV wieku od króla Kazimierza Wielkiego. Wtedy wzniesiono słynny zamek, który strzegł brodu na Pilicy i  którego ruiny można podziwiać do dzisiaj. W przekazów historycznych wynika jednak, że już w X wieku w miejscu obecnego miasta istniała osada. Dowodem jest kościół św. Idziego, ufundowany przez Władysława Hermana w 1086 roku. Inowłódz aż do czasu rozbiorów był miastem królewskim. Prawa miejskie utracił pod koniec XIX wieku, ale 1 stycznia 2024 odzyskał ten status.

Poza słynnym zamkiem i kościołem św. Idziego w mieście można też zobaczyć gotycko-renesansowy kościół świętego Michała Archanioła oraz synagogę z początku XIX wieku. W Inowłodzu miało powstać także uzdrowisko, ponieważ tamtejsze wody mineralne posiadają właściwości lecznicze, ale wybuch pierwszej wojny światowej pokrzyżował plany ówczesnych władz.

W Inwołodzu i okolicach kręcono również wiele filmów i seriali. Miasto zagrało między innymi w „Popiołach” Andrzeja Wajdy, „Jak rozpętałam drugą wojnę światową” Tadeusza Chmielewskiego czy w „Panu Wołodyjowskim” Jerzego Hoffmana. Kadry z Inowłodza pojawiają się także w kultowych Czterech pancernych. W najmniejszym mieście naszego regionu kręciła się ostatnio także ekipa filmowa „Korony królów”.

Jak sztuczna inteligencja widzi Trójmiasto za 100 lat?
Listen on Spreaker.