województwo łódzkie

Tam w Łódzkiem rodzi się najwięcej dzieci. Miasto wyróżnia się na tle regionu

2025-05-22 14:59

Choć województwo łódzkie od lat boryka się z ujemnym przyrostem naturalnym i starzejącym się społeczeństwem, są miejscowości, które wyraźnie wyróżniają się pozytywnie na tle całego regionu. W niektórych z nich wskaźnik urodzeń sięga blisko 11 dzieci na 1000 mieszkańców. Sprawdź, która miejscowość jest liderem w regionie?

W Łódzkiem rodzi się mało dzieci

Województwo zmaga się z problemem niskiego przyrostu naturalnego. Liczba Polaków jest coraz mniejsza. To także przez ilość rodzących się dzieci. Sytuacja w województwie łódzkim nie jest optymistyczna. Liczba urodzeń żywych na 1000 mieszkańców wynosi w Polsce 7,2. Średnią nieco zaniża właśnie woj. łódzkie, która wynosi 6,9 na 1000 mieszkańców.

W Łódzkiem najwięcej dzieci rodzi się w dużych ośrodkach miejskich. Jednak w zestawieniu portalu polskawliczbach.pl, zwrócono uwagę na liczbę urodzeń na 1000 mieszkańców. Dane pochodzą z Głównego Urzędu Satystycznego (GUS) z 2023 roku.

Łódź Radio ESKA Google News

Gdzie w Łódzkiem rodzi się najwięcej dzieci?

Które miasto jest na szczycie tego zestawienia? To Rzgów znajdujący się blisko Łodzi. Współczynnik w tej miejscowości wyniósł 10,7. Daje to 1. miejsce w województwie, a 24. w całej Polsce. Dla porównania liderem w kraju jest Żukowo z woj. Pomorskiego, ze współczynnikiem 17,4.

Rzgów to niewielka miejscowość, którą zamieszkuje 3445 osób. Wysoki współczynnik urodzeń w Rzgowie może mieć kilka przyczyn. Położenie blisko Łodzi, dobrze rozwinięta infrastruktura, dostępność żłobków, przedszkoli oraz rozwój budownictwa mieszkaniowego mogą wpływać na napływ młodych rodzin. Choć dane GUS nie wskazują na spektakularny przyrost naturalny, sam współczynnik urodzeń pozwala przypuszczać, że gmina dobrze radzi sobie z zatrzymywaniem mieszkańców i przyciąganiem nowych.

Sama odległość Rzgowa od Łodzi jest plusem, ponieważ wiele osób może mieszkać i zakładać rodziny w mieście, ale pracować w większym mieście – w Łodzi.

Pomimo sukcesów poszczególnych gmin, sytuacja demograficzna województwa łódzkiego pozostaje trudna. Region od lat zmaga się z ujemnym przyrostem naturalnym i migracją młodych mieszkańców do większych miast lub za granicę. Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, Łódzkie należy do grupy województw z jednym z najwyższych poziomów starzenia się społeczeństwa w Polsce.

A jak wygląda współczynnik w pozostałych miastach województwa łódzkiego?:

  • Rzgów (10,7) – pow. łódzki wschodni
  • Warta (9,2) – pow. sieradzki
  • Parzęczew (9,1) – pow. zgierski
  • Wieruszów (9,1) – pow. wieruszowski
  • Złoczew (9,1) – pow. sieradzki
  • Błaszki (9,0) – pow. sieradzki
  • Uniejów (8,8) – pow. poddębicki
  • Biała Rawska (8,6) – pow. rawski
  • Szadek (8,5) – pow. zduńskowolski
  • Ujazd (8,4) – pow. tomaszowski
ESKA - MIX MAJ