1 czerwca w regionie łódzkim rozpoczęły się bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV. Szczepieniem objęte są 12- i 13-letnie dziewczynki oraz chłopcy, czyli dzieci urodzone po 1 stycznia 2010 r. Dzieci można zaszczepić w jednej z 218 poradni POZ w Łódzkiem. Nie jest wymagane skierowanie ani recepta.
Rodzice mogą zapisać dziecko na szczepienie w dowolnie wybranej placówce POZ. Można to zrobić przez infolinię 989 oraz Internetowe Konto Pacjenta, korzystając z konta dziecka i zakładki profilaktyka.
- Choroby powodowane przez infekcje HPV, takie jak rak szyjki macicy, są w Polsce dalej powszechne i często zbyt późno rozpoznawane – podkreśla dr Piotr Rościszewski. - W takiej sytuacji rokowanie jest niestety bardzo niepomyślne i prowadzić może do konieczności inwazyjnego, obciążającego i nie zawsze skutecznego leczenia. Niezmiernie istotne jest, aby zabezpieczyć się przed infekcją HPV zawczasu.
Szczepienie o 90 proc. zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HPV. Z badań wynika, że istnieje związek przyczynowy pomiędzy zakażeniem onkogennymi typami wirusa HPV a rakiem sromu i pochwy kobiet, rakiem prącia u mężczyzn, a także rakiem odbytu oraz nowotworami głowy i szyi - w tym rakiem krtani - u osób obojga płci. Dodatkowo zakażenia typami nieonkogennymi 6 i 11 wywołują brodawki płciowe. Jak wykazały badania, aż 70-80 proc. aktywnych seksualnie kobiet i mężczyzn było lub będzie zakażonych w ciągu swojego życia HPV. Połowa zakażonych wirusem to osoby w wieku 15-25 lat. Szczepionka jest najbardziej skuteczna u osób, które nie zetknęły się jeszcze z HPV, dlatego najlepiej ją podać przed rozpoczęciem kontaktów seksualnych. Zaszczepiony w dzieciństwie dorosły nie zakazi innej osoby.
Powszechne programy szczepień przeciw HPV realizowane są obecnie w ponad 120 krajach. Do tej pory podano na całym świecie ponad 500 mln dawek szczepionki.