Inflacja napędza ceny produktów spożywczych. Podwyżki cen oleju i sera
Roczna stopa inflacji w strefie euro wyniosła we wrześniu 9,9 proc., w porównaniu z 9,1 proc. w sierpniu. Roczna stopa inflacji w całej Unii Europejskiej w ubiegłym miesiącu wyniosła 10,9 proc., w porównaniu z 10,1 proc. w sierpniu.
Te informacje nie napawają optymizmem. Nie trzeba daleko szukać skutków galopującej inflacji. Zwykłe produkty spożywcze kosztują teraz znacznie drożej. Oprócz tego, dużo zapłacić trzeba za inne usługi i towary. W ostatnich tygodniach ceny w Biedronce poszybowały w górę. W przypadku niektórych produktów wzrosty sięgają nawet dwóch złotych.
Polecany artykuł:
Drożeje wszystko! To będą trudne święta Bożego Narodzenia
Jak wynika z cyklicznej ogólnopolskiej analizy cen detalicznych autorstwa UCE Research i Wyższych Szkół Bankowych, w sierpniu 2022 roku w sklepach było drożej średnio o 23,7 proc. (w lipcu br. o 18,6 proc.) w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Zdrożały wszystkie z 12 analizowanych kategorii produktów, i wszystkie notowały dwucyfrowe wzrosty cen.
Według dr. Huberta Gąsińskiego z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, główną przyczyną dwucyfrowego wzrostu cen produktów we wszystkich kategoriach był wzrost kosztów produkcji w tym głównie: kosztów energii elektrycznej, ropy naftowej oraz kosztów pracy, które są niezbędne przy produkcji większości produktów.
"Od dłuższego czasu staliśmy na stanowisku, że druga połowa 2022 r. nie przyniesie spadku inflacji i ten scenariusz zdaje się realizować. W tym kontekście nadal istnieje przestrzeń do dalszych podwyżek stóp procentowych, chociaż RPP wydaje się być zdeterminowana, by wkrótce zakończyć cykl podwyżek stóp procentowych" - zwrócili uwagę analitycy ING w rozmowie z portalem wirtualnemedia.pl