Nakrętki przytwierdzone do butelek to dopiero początek. Unia wprowadza nowe pomysły

i

Autor: Pixabay.com

Przepisy

Nakrętki przytwierdzone do butelek to dopiero początek. Unia wprowadza nowe pomysły

2024-06-24 15:19

Polacy cały czas przyzwyczajają się do nakrętek na stałe przytwierdzonych do butelek. A już zaplanowano kolejne zmiany. Z czasem z Polski zniknie wiele plastikowych opakowań. O szczegółach przeczytacie w dalszej części artykułu.

Nakrętki przytwierdzone do butelek stają się rzeczywistością. Mają one zwolenników i przeciwników. Ale Unia Europejska tłumaczy ich wprowadzenie troską o środowisko. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ. Okazuje się, że wprowadzenie nowych nakrętek to dopiero początek!

Z czasem pojawią się kolejne zmiany. Mają one na celu znaczne ograniczenie ilości plastiku lub ułatwienie jego segregacji i odzyskiwania. Jak podaje Business Insider, przyjęte przez Parlament Europejski przepisy sprawią, że do 2030 roku znikną:

  • jednorazowe plastikowe opakowania na owoce i warzywa,
  • przyprawy w restauracjach typu fast food (m.in. opakowania na keczup czy majonez),
  • cienkie plastikowe torby na artykuły spożywcze (tu niektóre sklepy już wprowadzają opłaty za korzystanie z tego typu woreczków),
  • małe jednorazowe buteleczki na kosmetyki, które często wykorzystywane są w hotelach.

Natomiast od 2029 roku ok. 90% jednorazowych butelek i puszek będzie zbieranych przez zwrot kaucji. Już w niektórych państwach taki system jest o wiele bardziej rozwinięty niż w Polsce. To pozwoli na ich recykling.

Business Insider przypomina, że system kaucyjny ma obowiązywać w Polsce od stycznia 2025 roku. Wszyscy, którzy będą oddawać butelki i puszki otrzymają zwrot kaucji. Kaucja za szklane pojemniki wyniesie złotówkę, a za plastik i puszki 50 groszy.

Jeleń spotkał małe kaczki w leśnej rzece
Listen on Spreaker.