Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że na koniec 2023 roku w woj. łódzkim mieszkało 2.370.370. To oznacza, że w ciągu ostatnich 20 lat liczba ludności woj. łódzkiego zmalała o ponad 9 proc. - w 2002 roku w Łódzkiem mieszkało 2.607.380 osób. Ten niekorzystny trend będzie niestety postępował. Szacuje się, że w 2050 roku liczba ludności woj. łódzkiego spadnie poniżej 2 mln.
Wraz z wyludnianiem się województwa, wyludniają się też poszczególne miasta. Z danych GUS wynika, że w zdecydowanej większości miast w Łódzkiem maleje liczba mieszkańców. Wśród przyczyn takiego stanu rzeczy wskazuje się m.in. ujemny przyrost naturalny oraz migrację ludności na obszary podmiejskie i za granicę.
Jeśli weźmiemy pod uwagę największy bezwzględny spadek liczby ludności, to poza wszelką konkurencją pozostaje Łódź. O ile w 2002 roku w Łodzi mieszkało ponad 785 tys. osób, tak na koniec 2023 roku stolicę województwa zamieszkiwało już tylko 655 tys. osób. To oznacza, że w ciągu dwóch dekad Łódź straciła blisko 130 tys. mieszkańców!
Duże spadki liczby ludności od 2002 roku odnotowały też Piotrków Trybunalski (-14 tys. osób), Pabianice (-11,5 tys. osób), Bełchatów (-10,6 tys. osób) i Tomaszów Mazowiecki (9,9 tys. osób).
Polecany artykuł:
Bardziej miarodajny dla szybkości wyludniania się miast może okazać się jednak wskaźnik oparty na procentowej zmianie populacji, który jest niezależny od liczby ludności danego miasta. Jeśli weźmiemy pod uwagę względny spadek liczby ludności, to okaże się, że w woj. łódzkim nie brakuje miast, w których w ciągu ostatnich dwóch dekad ubył co szósty mieszkaniec. Lider rankingu najszybciej wyludniających się miast w Łódzkiem stracił natomiast od 2002 roku blisko 24 proc. mieszkańców!
Ranking najszybciej wyludniających się miast w woj. łódzkim znajdziecie w poniższej galerii: