ryba

i

Autor: Pixabay

Na te ryby na święta szczególnie uważaj! Zawierają najwięcej szkodliwych dla zdrowia toksyn

2023-12-19 10:59

Mimo że ryby są powszechnie uznawane za zdrowszą alternatywę dla mięsa, to nie wszystkie gatunki są korzystne dla naszego zdrowia. Nadmierne spożycie niektórych z nich może przynieść więcej szkody niż pożytku. Są gatunki ryb, które mogą zawierać toksyczne substancje zagrażające zdrowiu. Dowiedz się, jakich produktów rybnych unikać podczas przygotowań do wigilijnej kolacji.

Ryby to zdrowsza alternatywa mięsa. Czy aby na pewno?

Wielkimi krokami zbliża się Boże Narodzenie. Na stole w wigilię najczęściej stawiane są różnego rodzaju ryby, nie zapominając przede wszystkim od symbolu świąt, czyli karpiu. Ale poza nim, w menu często pojawia się również łosoś, panga czy śledzie. Coraz częściej też, szczególnie ze względu na oszczędność, karp zastępowany jest innymi gatunkami. Ryby dostarczają dużo białka i cenne kwasy tłuszczowe. Jak się jednak okazuje, nie wszystkie są dla nas zdrowe. Których ryb należy się wystrzegać?

Część ryb zawiera szkodliwe dla zdrowia toksyny

W niektórych rybach odnotowuje się zawartość toksycznych dioksyn i podobnych do nich polichlorowanych bifenyli, które powstają w wyniku skażenia przemysłowego. Mogą one negatywnie wpływać między innymi na układ odpornościowy i nerwowy, a także na zdolności rozrodcze. Dodatkowo, im większa ryba, tym większe ilości metylortęci, czyli toksycznej formy organicznej wchłanianej przez rybę wraz z wodą i pożywieniem.

Na te ryby należy szczególnie uważać

  • Panga

Panga odławiana jest z zanieczyszczonych wód Mekongu. Dodatkowo, właściciele stosują zastrzyki hormonalne, pozyskiwane z moczu kobiet w zaawansowanej ciąży, by zmusić ryby do rozmnażania się w zamknięciu. W procesie przetwarzania do ryb dodaje się także związki fosforowe(polifosforany) i niefosforowe, które zwiększają zdolność do wchłaniania wody przez mięso.

  • Tilapia

Tilapia zajmuje pierwsze miejsce pod względem zawartości ołowiu. Najczęściej pochodzi z Chin, gdzie hodowana jest, podobnie jak panga, w wodach zanieczyszczonych. Co równie ważne, standardowym pokarmem tilapii jest mączka z genetycznie zmodyfikowanej kukurydzy, która produkuje w organizmie ryby podwyższoną ilości kwasów tłuszczowych omega-6. A zbyt duże spożycie tych związków przez ludzi sprzyja rozwojowi chorób układu krwionośnego, a nawet nowotworów.

  • Ryba maślana

Ryba maślana to określenie handlowe używane dla kilku różnych gatunków ryb importowanych o bardzo smacznym i bardzo tłustym mięsie, zawierającym od 18 do 21% tłuszczu. U części z nich zawiera ponad 90% pochodnych parafiny,  których organizm ludzki nie trawi. Z powodu obecności nieprzyswajalnych wosków spożycie mięsa tych ryb może spowodować wystąpienie przykrych dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak biegunka czy mdłości.

  • Łosoś hodowlany

Łosoś zaliczany jest do jednej z najzdrowszych ryb, jednak należy pamiętać, by nie przejadać się najczęściej spotykaną w Polsce odmianą- norweskim łososiem hodowlanym. Warunki hodowli łososia w Nowegii w dużym stopniu przypominają warunki, w jakich rozmnaża się panga.

  • Tuńczyk

Tuńczyk zawiera nadprogramowe ilości rtęci, a wszystko ze względu na dietę. Jest to ryba drapieżna, odżywiającą się mniejszymi przedstawicielami morskiej fauny. Toksyczne związki zawarte w ich organizmach przedostają się do mięsa drapieżnika i ostatecznie trafiają do naszego ustroju. Ponieważ tuńczyk jest rybą o sporych gabarytach i znacznej długości życia,  rtęć może kumulować się w jego ciele przez długi okres i osiągać wysokie stężenia.

  • Makrela

Jak wynika z badań, 150-gramowa porcja makreli zawiera mniej więcej 99 mikrogramów metylortęci. Jest to związek rtęci o wysokiej toksyczności i łatwości wnikania do tkanek organizmu. To ilość, która przekracza tygodniowy limit pobrania rtęci zalecany przez holenderski instytut zdrowia publicznego.

Od przyszłego roku łodzianie znajdą nowe mieszkania. Zobacz, jak będzie wyglądał nowy budynek [WIZUALIZACJE]