Europejskie Igrzyska Akademickie w Łodzi: do miasta zjechali sportowcy z całego świata!
Do Łodzi przyjechali sportowcy m.in. z Niemiec, Chorwacji, Francji, Finlandii, Ukrainy oraz Hiszpanii. Ale w European Universities Games 2022 (EUG) uczestniczą nie tylko zawodnicy ze Starego Kontynentu. Imperial Collage London reprezentują drużyny studentów z Chin i Hongkongu, Uniwersytet w Oxfordzie wystawił do rywalizacji sportowców z Singapuru, natomiast w barwach dwóch innych uczelni z Wielkiej Brytanii na EUG 2022 będą rywalizować zawodnicy z USA oraz Malezji.
Uroczyste otwarcie Europejskich Igrzysk Akademickich 2022 odbyło się w łódzkiej Atlas Arenie. To było pierwsze wydarzenie w tym obiekcie na taką skalę i z takim rozmachem. Na ceremonię otwarcia igrzysk organizatorzy rozdali ponad 8 000 zaproszeń. Po raz pierwszy w historii EUG widzowie mogli zobaczyć przemarsz 2 tysięcy sportowców z całej Europy z flagami swoich krajów oraz uczelni. Uroczystość uświetnił występ stuosobowej orkiestry CoOperate Orchestra z Poznania. Następnie wyświetlona zostanie wizualna prezentacja miasta - gospodarza EUG 2022 – Łodzi, Politechniki Łódzkiej, Akademickiego Związku Sportowego oraz uczelni partnerujących wydarzeniu. Ceremonię otwarcia przygotowała Visual Production.
EUG: w jakich konkurencjach startują zawodnicy?
Pierwsze turnieje w ramach EUG Łódź 2022 rozegrane zostały m.in. w futsalu, tenisie, tenisie stołowym, siatkówce, siatkówce plażowej, wspinaczce sportowej, waterpolo czy kickboxingu. W sumie będzie to aż 20 dyscyplin na 15 obiektach w Łodzi i regionie. Europejskie Igrzyska Akademickie 2022 wspiera około 1000 wolontariuszy z całego świata, którzy zostali już przeszkoleni i przydzieleni do pomocy w logistyce czy strefach kibica.
Jest to wydarzenie na olbrzymią skalę, wymagające dużego wysiłku. Komitet organizacyjny igrzysk pracuje na Politechnice Łódzkiej. Na naszej uczelni od prawie dwóch lat zlokalizowane jest centrum dowodzenia, ale EUG 2022 organizujemy wspólnie z Akademickim Związkiem Sportowym, samorządem oraz łódzkimi uczelniami publicznymi – podkreśla Krzysztof Jóźwik, rektor Politechniki Łódzkiej.
Nie ulega wątpliwości, że Łódź stała się europejskim centrum sportu akademickiego.
To rywalizacja ze studentami z całej Europy, więc poziom sportowy jest odpowiednio wysoki. A do tego międzynarodowe grono startujących, czyli świetna okazja do integracji i zdobycia nowych kontaktów – przekonuje Dorota Banaszczyk, mistrzyni świata w karate WKF oraz ambasadorka EUG 2022.
Sportowe zmaganie to nie wszystko! Będą też inne atrakcje!
Łódzkie EUG 2022 to nie tylko sportowa rywalizacja. Organizatorzy zaplanowali również wydarzenia towarzyszące poza arenami igrzysk. 23 lipca (sobota) ulicą Piotrkowską w Łodzi przemaszeruje kolorowa, muzyczna parada kilku tysięcy ludzi w rytmie samby. W Sambodromie, na odcinku 2,5 kilometra, będą maszerować studenci-sportowcy z całej Europy, a dołączyć będą mogli do nich wszyscy chętni mieszkańcy Łodzi. Z kolei dzień później (24 lipca) również ulicą Piotrkowską wystartuje rodzinny Bieg Erasmusa. Czteroosobowe drużyny pobiegną w sztafecie na dystansie 10 km. Wszystkie wydarzenia w ramach EUG 2022 są bezpłatne.
EUG to flagowe wydarzenie Europejskiej Federacji Sportu Akademickiego (EUSA). Igrzyska dla studentów od dekady odbywają się w różnych miastach europejskich co dwa lata. EUG 2022 w Łodzi wracają na europejską mapę sportu akademickiego po czteroletniej przerwie. Z powodu pandemii koronawirusa odwołane zostały EUG 2020, które miały odbyć się w Belgradzie. Łódzkie igrzyska potrwają do 30 lipca i zakończą się ceremonią zamknięcia, podczas której flaga EUSA zostanie uroczyście przekazana organizatorom kolejnych EUG - Debrecen-Miskolc 2024.