To już tradycja. Co roku Narodowe Czytanie „otwiera” nowy rok szkolny. W 2013 r. czytano dzieła Aleksandra Fredry. Podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku, Quo vadis Henryka Sienkiewicza. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego, w 2018 Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, a w 2019 czytano polskie nowele.
W tym roku – podczas 9. edycji Narodowego Czytania – lekturą jest Balladyna Juliusza Słowackiego.
- Wychodzimy naprzeciw trudnym wyzwaniom obecnej sytuacji i łączymy potencjał łódzkich teatrów. Teraz, w czasach kiedy świat zwolnił z powodu pandemii musimy znaleźć nowe miejsce i nową formułę, nie tylko dla literatury, ale i dla całej szeroko rozumianej kultury i sztuki. Pokazujemy, że można działać wspólnie, łączyć potencjał, przetrwać. „Teatr Łódź” to nasza unikatowa propozycja włączenia się w ideę Narodowego Czytania Balladyny w Łodzi – zapowiada Jacek Grudzień dyrektor Wydziału Kultury.
W projekcje wezmą udział wszystkie miejskie teatry. Aktorzy przygotują się do czytania pod okiem wybitnego reżysera, dyrektora artystycznego Teatru Nowego w Łodzi Macieja Wojtyszki - Udział w tym przedsięwzięciu to dla mnie ogromny zaszczyt. Jestem przekonany, że przypominanie dzieł Juliusza Słowackiego i pokazanie jego kunsztu poetyckiego jest niezwykle istotne. Pomysł, by połączyć na scenie aktorów ze wszystkich łódzkich scen wydaje się być wyjątkowy i szczególnie wartościowy w tych trudnych dla kultury czasach – podkreśla Wojtyszko.
Performatywne czytanie zaplanowano 5 września o godz. 12 30 na scenie Teatru Muzycznego. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo na oficjalnym profilu Miasta Łódź na facebooku. Na widowni, w reżimie sanitarnym, zasiądzie młodzież z łódzkich szkół, których patronem jest Juliusz Słowacki.
Do akcji Narodowego Czytania Balladyny włączą się też inne instytucje kultury. Szczegóły są na fb profilu Łódź pełna kultury.