Ekstradycja

Kraje bez umowy z Polską o ekstradycji. Tam uciekają przestępcy

2024-11-08 15:25

Ekstradycja to w ostatnich miesiącach słowo odmieniane przez wszystkie przypadki. Głównie za sprawą głośnych w mediach procesów ekstradycyjnych. Z okazji toczących się spraw Sebastiana M. i Pawła Szopy, sprawdziliśmy, z którymi krajami Polska nie zawarła stosownej umowy międzynarodowej.

Media w całej Polsce rozpisują się o ekstradycji Sebastiana M., podejrzewanego o spowodowanie śmiertelnego wypadku na autostradzie A1 koło Łodzi, w którym zginęła trzyosobowa rodzina. Mężczyzna przebywa obecnie w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. 

W ostatnich dniach na Dominikanie zatrzymano Pawła Szopę, twórcę marki Red is Bad, podejrzewanego w śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w RARS. Został przewieziony do kraju przez Interpol.

Z kolei w Tomaszowie Mazowieckim wpadł w ręce policji obywatel Turcji podejrzany o dokonanie podwójnego zabójstwa w Stambule. Mężczyzna czeka w areszcie na decyzję sądu o ekstradycji do Turcji.

Czym jest ekstradycja?

- To jest tak, że jeżeli by nam ktoś na przykład, rozumiesz, porwał naszą furę i by go złapali. To oni nam muszą oddać samolot. Rozumiesz? To jest właśnie tradycja, że nam muszą oddać – tłumaczył pokrętnie bohater filmu Miś. Ten kultowy cytat z filmu Barei przybliża nam trochę o co chodzi z tą całą ekstradycją.

Najprościej rzecz ujmując chodzi o umowę pomiędzy dwoma państwami, na mocy której dochodzi do wydania przez państwo A władzom państwa B osoby przebywającej na terytorium państwa A, wobec której toczy się postępowanie lub też została skazana w państwie B. 

W krajach należących do Unii Europejskiej wprowadzono uproszczą formę ekstradycji. Na mocy Europejskiego nakazu aresztowania osoba poszukiwana w jednym kraju wspólnoty niemal natychmiast może zostać wydana innemu krajowi UE.

Łódź Radio ESKA Google News
Autor:

Kraje bez umowy z Polską o ekstradycji. Tam uciekają przestępcy

W przypadku państw spoza Unii Europejskiej proces ekstradycyjny jest znacznie bardziej skomplikowany. Co więcej, nie wszystkie kraje współpracują ze sobą w tym zakresie. Polska ma podpisane umowy o ekstradycji z prawie 200 krajami. Pozostałe mogą odmówić wydania obywatela Polski, przebywającego na ich terenie, niezależnie od stawianych mu zarzutów, czy zasądzonych wyroków. To właśnie te kraje stają się kierunkiem osób, które uciekają przed polskim wymiarem sprawiedliwości. Nie wszystkim jednak udaje się uniknąć wydania, bowiem część państw zgadza się na ekstradycję na mocy innych przepisów. Umowy są również podpisane na bieżąco, co często umyka przestępcom.

Z okazji głośnych spraw, dotyczących ekstradycji, sprawdziliśmy, z którymi krajami Polska nie zawarła stosownej umowy międzynarodowej. Szczegóły znajdziecie w galerii.

Jak dobrze znasz swoje prawa? Tych rzeczy NIE MA PRAWA ci zrobić policjant

Pytanie 1 z 10
Kiedy policjant może nakazać osobie zatrzymanej dmuchnięcie w alkomat?
Groźny przestępca w rękach CBŚP. Ma na sumieniu miliony złotych