
Napoje bezalkoholowe – +15,6%
- Kluczowym czynnikiem był popyt na napoje bezalkoholowe w okresie wakacyjnych, wysokich temperatur. Ale na wzrost cen w tej kategorii wpływa również zwiększenie kosztów opakowań z tworzyw sztucznych - mówi dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito. - Do tego dochodzą wyższe niż przed rokiem ceny niektórych owoców, np. pomarańczy. To wszystko sprawia, że drożeje m.in. produkcja soków, ale nie tylko.

Dodatki spożywcze (ketchupy, majonezy, musztardy, przyprawy) – +11,2%
- Rosnąca dynamika wzrostu cen dodatków spożywczych wynika ze zwiększenia kosztów produkcji - wyjaśnia prof. Sławomir Jankiewicz z Uniwersytetu WSB Merito. - Prognozy w tym zakresie nie są pozytywne. Do końca roku zdrożeje energia. Ponadto rosną ceny surowców, np. pomidorów i gorczycy, a także opakowań, co również wpływa na tę kategorię.

Słodycze i desery – +9,3%
- Pogarszające się warunki przyrodnicze negatywnie wpływają na surowce wykorzystywane w tej branży. Ponadto wzrost cen nośników energii i płac oraz rosnący popyt na cukier oraz kakao, przy stabilizacji podaży, dodatkowo utrzymują drożyznę - komentuje prof. Sławomir Jankiewicz z Uniwersytetu WSB Merito. - Analizując zmiany klimatyczne, nie należy spodziewać się polepszenia warunków uprawy oraz zmian w cenach energii, a więc artykuły z tej kategorii wciąż będą drogie.

Chemia gospodarcza – +8,7%
- Ceny chemii gospodarczej w ostatnich miesiącach bardzo się ustabilizowały, tym niemniej wciąż są wysokie. Niestety, ta kategoria raczej utrzyma się w czołówce drożyzny - przewiduje dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito. - Jej wyniki są w dużej mierze zależne od poziomu cen energii i gazu, które na przełomie roku mogą istotnie wzrosnąć.

Pieczywo – +6,4%
- W tej kategorii istotny był wzrost cen zbóż, odnotowany w maju i w czerwcu w skupach rolnych – wyjaśnia dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito. - Aktualnie jednak sytuacja w tym zakresie bardzo się ustabilizowała. W lipcu pszenica i żyto nawet potaniały o ok. 10% rdr. To tworzy perspektywę do wyhamowania podwyżek cen pieczywa w kolejnych miesiącach. Jednak w dłuższym okresie kluczowym czynnikiem będą koszty zużycia gazu. Wyłania się więc ryzyko wzrostu cen w kolejnym roku.

Środki higieny osobistej – +6,2%

Owoce – +3,8%
- Na podwyżki cen owoców wpływa ograniczona podaż, co w wielu przypadkach jest wciąż konsekwencją wiosennych przymrozków i spadku plonów w sadownictwie - komentuje dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Nabiał – +3,6%
- Powodem stabilnych cen nabiału jest utrzymująca się na rynku krajowym od wielu miesięcy wysoka podaż. Jej konsekwencją są niskie ceny mleka w skupie - stwierdza dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito.

Artykuły dla dzieci – +3,5%

Ryby – +2,8%
- Ryby drożeją ze względu na koszty paliw i energii, transportu oraz wzrost płac. Trzeba też brać pod uwagę wahania pogodowe, zanieczyszczenie środowiska oraz zmiany przepisów, związane z ochroną i hodowlą – wyjaśnia prof. Sławomir Jankiewicz z Uniwersytetu WSB Merito.

Wędliny – +2,3%

Mięso – +2,2%

Używki (herbata, kawa, piwo, wódka) – +1%

Karmy dla zwierząt – -0,5%

Warzywa – -5,6%

Produkty sypkie – -7,4%

Artykuły tłuszczowe – -8,1%
- Ulgę cenową w tej kategorii obserwujemy już od wielu miesięcy. Podstawowym powodem jest ubiegłoroczny, bardzo dobry poziom światowych zbiorów roślin oleistych – mówi dr Tomasz Kopyściański z Uniwersytetu WSB Merito. - W bieżącym roku prognozuje się jednak lekki spadek produkcji, co może wpłynąć na nieznaczne wzrosty cen, choć raczej w dłuższej perspektywie.