Największe atrakcje Light Move Festival 2024
Tuwima 6
Dreamage to polska grupa autorów projekcji wielkoformatowych – videomappingów oraz grafiki trójwymiarowej. Przy ulicy Tuwima zaprezentują pracę zatytułowaną „Zgodność”. Motywy i cele sztucznej inteligencji (jeśli stanie się ona czymś więcej niż „inteligencją") powinny być zgodne z celami człowieka. Aby to się udało, należy nauczyć AI ludzkich emocji - otworzyć na ludzkie widzenie, odczuwanie świata. Tak, aby podejmowała decyzje również „sercem”. Taki kierunek zagwarantuje bezpieczną kooperację dla obu stron.
Piotrkowska 99
Gita Kurdpoor jest artystką, której prace charakteryzują się orientalnym stylem. Jej seria projekcji wielkoformatowych "Spiritual Genesis" bada podstawowe tematy życia poprzez trzy powiązane ze sobą dzieła sztuki. Każda z projekcji przedstawia mozaikę nasyconych barw tworzących niezwykłe stworzenia na różnym etapie rozwoju. Projekcje zapraszają do refleksji nad pochodzeniem, przejawami i siłami kierującymi naszym życiem, celebrując bogatą grę form i duchowej symboliki.
Piotrkowska 71
Mapping “UBUNTU” autorstwa hiszpańskiej formacji V.P.M. zwraca uwagę na uniwersalną więź współdzielenia, która łączy całą ludzkość, stanowi fundament, na którym przez wieki powstawały i rozwijały się cywilizacje. Bez tego połączenia nie byłoby możliwe tworzenie wspólnot, społeczeństw, a nawet nowych technologii. Mapping zachwyci odwiedzających swoją dynamiką oraz obszerną paletą barw. Dzięki połączeniu elementów kultury dalekiego wschodu ze współczesnym rozumieniem cywilizacji “UBUNTU” jest kombinacją orientalizmu i innowacyjności, które niczym w trans wciąga widzów w opowieść o drodze do współczesności.
Piotrkowska 1-5
Fényszóró Visual to grupa artystów z Węgier pracujących z projektorami analogowymi od ponad 10 lat. Ich wizualizacje pokazują korelacje i interakcje różnych cywilizacji i kultur. Używają struktur kinetycznych, aby zilustrować, jak starożytne struktury i wynalazki działają w połączeniu z technikami naszych czasów. Symbol koła zębatego będzie jednym z głównych motywów wizualizacji, korelując i przekazując energię w miarę ewolucji cywilizacji. Style architektoniczne różnych epok ubarwią pracę motywami sztuki ulicznej.
Pałac Poznańskiego
Po raz pierwszy w historii festiwalu mapping 2D/3D zostanie wyświetlony na XIX-wiecznym neobarokowym pałacu łódzkiego fabrykanta Izraela Poznańskiego, nie bez powodu nazywany “łódzkim Luwrem”. Mapping, który zostanie zaprezentowany na elewacji pałacu został stworzony przez francuskiego artystę Jésusa Baptistę. Projekt “Baggers of Clouds” to artystyczne dzieło wyrażające głębokie zaniepokojenie, że przyszłość może wymazać miejsce naszego naturalnego środowiska, które jest podstawą cywilizacji. Lokalizacja stanowić będzie również gratkę dla fanów muzyki. Pokazom świetlnym towarzyszyć będzie muzyka grana na żywo przez VJ-a Amadeo Savio.
Plac Wolności
Light.Move.Festival. powraca na zrewitalizowany Plac Wolności. Spektakularna, wielkoformatowa instalacja “Sign”, przygotowana przez duet holenderskich artystów z formacji LAC, idealnie wprowadzi nas w temat CYWILIZACJI. Ogień jako symbol zniszczenia skłania do refleksji pozwalając zastanowić się nad konsekwencjami naszych działań. Wspomniane zniszczenie, które powoduje ogień prowadzi do nowych początków.
Manufaktura
Świat w Kulach Holograficznych to innowacyjna instalacja artystyczna, która zdobyła popularność na całym świecie. Wydarzenie ma na celu stworzenie niezapomnianego doświadczenia dla odwiedzających. Gigantyczne kule o średnicy od 0,5 do 5 metrów, wykonane z materiałów o holograficznych kolorach wypełnią przestrzeń dawnego kompleksu fabrycznego tysiącami barw. Wygląd kul zmienia się w zależności od kąta patrzenia, tworząc niezwykłe efekty wizualne zarówno w dzień, jak i w nocy.
LMF Music - Pasaż Schillera
Na festiwalowej scenie wystąpi Orkiestra Kameralna Primuz. Koncert w ramach Light.Move.Festival zaprezentuje Orkiestrę wykonującą utwory Stevena Wilsona. Aranżacje Wojtka Lemańskiego nadadzą kompozycjom nową głębię emocjonalną. Wydarzenie połączy muzykę z wizualizacjami stworzonymi przez renomowane Owl House Studios, które podkreślą tematy „Cywilizacji”. Celem koncertu jest skłonienie słuchaczy do refleksji nad współczesnym życiem i jego wpływem na świat.
LMF Music - Plac Wolności
Łódzki pianista jazzowy i kompozytor Maciej Tubis wystąpi z premierowym albumem „Into the Night” na Placu Wolności. Tym razem Tubis wzbogaca swoje kompozycje o analogowe syntezatory, tworząc wyjątkowe połączenie klasycznego fortepianu i nowoczesnej elektroniki. Spokojne ballady, transowe motywy, efekty dźwiękowe i długie pogłosy składają się na nocną opowieść, pełną wyciszenia i refleksji.
LMF Music - Park Staromiejski
Na scenie zlokalizowanej przy barwnej fontannie wystąpi formacja Down Town Brass, która w oryginalny sposób łączy dźwięk instrumentów dętych z energetyczną mieszanką rytmów perkusyjnych. Druga scena zlokalizowana w parkowej scenerii znajdzie się przy stawie wraz z towarzyszącym jej laserowym pokazem świetlnym. Wystąpią zespół We Draw A, wykonujący elektroniczną muzykę alternatywną oraz grupa NIEMOC - poznańskie trio prężnie działające na polskiej scenie muzyki alternatywnej.
LMF Music - Pałac Poznańskiego
W sobotni wieczór (28 września) na balkonie pałacu wystąpi Orkiestra Rebel Babel Ensemble Łukasza L.U.C. Rostkowskiego, kompozytora muzyki do wielokrotnie nagradzanego filmu “Chłopi”. W niepowtarzalnej pałacowej scenerii zaśpiewają z nimi Kayah, Bisz oraz Bela Komoszyńska, wokalistka zespołu Sorry Boys.