
POLSKA
Pierwsze odnotowane obchody Dnia dziecka w Polsce pochodzą z roku 1929. Wówczas święto to związane było z Kościołem Katolickim. O poranku, przed szkołą dzieci i rodzice spotkali się na mszy, a po niej wszyscy szli do szkół, gdzie odbywały się przedstawienia i luźne, raczej żartobliwe lekcje w obecności rodziców. Aż do roku 1952 Dzień Dziecka w Polsce obchodzono nieoficjalnie we wrześniu. Następnie datę tą zmieniono na 1 czerwca. Zmiana dotyczyła całego bloku państw socjalistycznych, którego częścią była wówczas Polska.
Źródło: Pexels

TURCJA
Turkowie obchody Dnia Dziecka ustalili na dzień 23 kwietnia. Ma on przypominać o odzyskaniu przez Turcję suwerenności. Fajnym zwyczajem w Turcji jest malowanie dzieci kolorowymi farbami, ma to upodobnić je do zwierząt, roślin czy owadów. Powoli zwyczaj ten trafia również i do nas. Innym ciekawym zwyczajem związanym z tureckim Dniem Dziecka jest puszczanie latawców
Źródło: Pexels

FRANCJA I WŁOCHY
Włosi i Francuzi obchodzą święto dzieci najwcześniej, bo już 6 stycznia. Bardziej popularną nazwą tego święta w tych państwach jest Dzień Rodziny. Tradycją jest wspólna, uroczysta kolacja, po której dzieci otrzymują prezenty i słodycze. Zakłada im się na głowy papierowe korony i spełnia wszystkie zachcianki.
Źródło: Pexels

KANADA
W Kanadzie National Child Day obchodzony jest 20 listopada. Święto to zostało ustanowione w 1993 roku, aby uczcić Deklarację Praw Dziecka ONZ. Jest to okazja do organizowania różnych wydarzeń, takich jak konkursy i pokazy mody. Mają one na celu zwiększenie świadomości na temat praw dziecka.
Źródło: Pexels

AFRYKA
Dzień Dziecka Afrykańskiego obchodzony jest 16 czerwca od roku 1991. Święto to nie ma niestety nic wspólnego z radością i zabawą jak Dzień Dziecka w Europie. Święto to powołano do życia dla upamiętnienia masakry dzieci w mieście Soweto koło Johannesburga w Południowej Afryce
Źródło: Pexels

NIEMCY
Dzieciaki w Niemczech są szczęściarzami, gdyż tam obchodzi się Dzień Dziecka dwa razy w roku. Wynika to z wydarzeń historycznych. Przed upadkiem ZSRR, wschodnia część Niemiec obchodziła Dzień Dziecka 1 czerwca, podobnie jak reszta Bloku Wschodniego. Niemcy na zachodzie świętowali 20 września. Po połączeniu Niemiec uznano, że nie warto wszczynać kłótni o to, który dzień jest lepszy i ustalono obchody Dnia Dziecka dwa razy w roku.
Źródło: Pexels

BRAZYLIA
W Brazylii Dzień Dziecka obchodzony jest 12 października, w dniu święta Matki Boskiej z Aparecidy, patronki Brazylii. Jest to dzień wolny od pracy, podczas którego organizowane są parady, koncerty i procesje. Szkoły często organizują tematyczne imprezy i występy kulturalne, co czyni ten dzień radosnym dla dzieci w całym kraju.
Źródło: Pexels

JAPONIA
chłopcy obchodzą Dzień Dziecka 3 marca, a dziewczynki 5 maja. Symbolem rodziny w Japonii jest ryba. Dlatego też w dniu obchodów święta chłopca, jako przyszłej głowy rodziny, wiedza się w ogrodach papierowe ryby, które członkowie rodziny sklejają wspólnie już kilka dni wcześniej.
Źródło: Pexels
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...