10 różnic kulturowych w mowie niewerbalnej
Mimika twarzy
Mimika twarzy jest jedną z najważniejszych form komunikacji niewerbalnej. W wielu kulturach zachodnich mimika twarzy jest wysoko ceniona i często odzwierciedla prawdziwe uczucia i emocje. Z kolei w wielu kulturach azjatyckich ludzie są uczeni samokontroli twarzy, która ma nie zdradzać emocji.
foto: pixabay
Potakiwanie
Kiwanie głową było badane przez wieki. W wielu kulturach kiwanie głową w górę i w dół sygnalizuje "tak", ale nie wszędzie. W Grecji, Bułgarii i Turcji kiwanie głową w rzeczywistości oznacza "nie", czyli coś zupełnie przeciwnego.
foto: pixabay
Kontakt wzrokowy
Oczy są uniwersalnym językiem, a ludzie wykorzystują informacje płynące z oczu, aby zrozumieć siebie nawzajem. W wielu kulturach Europy Zachodniej utrzymywanie nieinwazyjnego kontaktu wzrokowego w rozmowach jest postrzegane bardzo pozytywnie. Uważa się, że rozmówca w ten sposób pokazuje, że jest zainteresowany rozmową. Tymczasem w wielu kulturach wschodnioazjatyckich kontakt wzrokowy nie jest postrzegany pozytywnie. W niektórych kulturach japońskich ludzie są uczeni, aby nie utrzymywać kontaktu wzrokowego, ponieważ może to zostać uznane za brak szacunku.
foto: pixabay
Całowanie w miejscach publicznych
W wielu kulturach pocałunek jest oznaką miłości lub przywiązania. Ludzie całują się również na powitanie i pożegnanie, ale z różną ilością pocałunków w zależności od kultury. Na przykład, jeden pocałunek na powitanie jest stosowany w Kolumbii, Argentynie, Chile, Peru i na Filipinach. Tymczasem dwa pocałunki są typowe dla krajów europejskich, takich jak Francja, Hiszpania, Włochy, Grecja, Niemcy, Węgry, Rumunia, Chorwacja czy Bośnia. W kulturach azjatyckich pocałunek jest postrzegany jako akt intymny i nie jest mile widziany w miejscach publicznych.
foto: pixabay
Nos
Istnieje wiele różnic kulturowych w gestach związanych z nosem - od dotykania nosa po wydmuchiwanie go. W Anglii stukanie jednym palcem w bok nosa oznacza, że coś jest "ściśle tajne". Tymczasem we Włoszech ten sam gest oznacza "uważaj". Wydmuchiwanie nosa na ulicy jest często postrzegane jako niegrzeczne w wielu kulturach, na przykład w Ameryce Północnej lub Anglii. W kulturach azjatyckich natomiast wydmuchiwanie nosa na ulicy jest uważane za coś prozdrowotnego, mającego na celu pozbycie się nieczystości.
foto: pixabay
Uściski dłoni
Uścisk dłoni jest powszechnie rozpoznawanym sygnałem mowy ciała, ale główna różnica między kulturami zależy od tego, jak mocny jest to uścisk. W Europie Północnej szybki, mocny uścisk dłoni jest normą. W Europie Południowej, Ameryce Środkowej i Południowej natomiast uścisk dłoni jest dłuższy i „cieplejszy”. Z kolei w Turcji i niektórych krajach Bliskiego Wschodu mówi się, że mocny uścisk dłoni jest uważany za niegrzeczny. W Chinach i Korei kolejność uścisku dłoni ma znaczenie. Na przykład w Chinach osoby starsze powinny być witane jako pierwsze przed młodszymi. Z kolei w Korei to osoba starsza inicjuje uścisk dłoni, jednak preferowany jest ukłon.
foto: pixabay
Gesty dłonią: pierścień
Zaciśnięcie kciuka i palca wskazującego tworzy okrąg. W wielu krajach na świecie uważa się, że oznacza to "wszystko jest w porządku". W Japonii jednak znak ten oznacza pieniądze, a w Tunezji "zabiję cię". We Francji zaś oznacza "zero" lub wskazuje, że coś jest bezwartościowe.
foto: pixabay
Skrzyżowane palce
Skrzyżowanie palca wskazującego i środkowego jest zwykle oznaką szczęścia lub chęci okazania pozytywnego wyniku jakiegoś działanie. Gest ten używany jest często, gdy życzymy komuś powodzenia. W Wietnamie jest jednak uważany za niegrzeczny, zwłaszcza w stosunku do innej osoby. Porównuje się go do środkowego palca w kulturze amerykańskiej.
foto: pixabay
Machanie ręką
Machanie ręką jest używane na całym świecie do powitania, przywołania lub pożegnania. We Włoszech machanie ręką na pożegnanie może być interpretowane przez inne kultury jako "chodź tutaj", ponieważ robi się to dłonią skierowaną do wewnątrz i porusza się ręką od przodu do tyłu. W niektórych kulturach azjatyckich gest "chodź tutaj" jest uważany za obraźliwy i używany tylko do przywoływania zwierząt.
foto: pixabay
Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami
Siedzenie ze skrzyżowanymi nogami jest powszechne na całym świecie, zwłaszcza w Ameryce Północnej i niektórych krajach europejskich, ale w wielu kulturach Azji i Bliskiego Wschodu jest to uznawane za brak szacunku. Opieranie kostek na kolanach grozi również skierowaniem podeszwy stopy na kogoś innego, co jest bardzo niegrzeczne.
foto: pixabay
Zamknij reklamę za s.
X
Zamknij reklamę
...