Nowe zasady wypłaty świadczenia honorowego dla stulatków
1 stycznia 2025 r. weszła w życie ustawa o świadczeniu honorowym z tytułu ukończenia 100 lat życia. Zgodnie z nowymi przepisami, seniorom, którzy ukończyli 100 lat, przyznawane będzie tzw. świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 zł brutto miesięcznie. Świadczenie to przysługuje wszystkim osobom uprawnionym w jednakowej wysokości, niezależnie od momentu ukończenia 100 lat życia.
- Przed wejściem w życie ustawy wysokość tej „dodatkowej emerytury” była różna - mówi Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku. - Wszystko zależało, bowiem od tzw. kwoty bazowej, która obowiązywała w dniu 100. urodzin. Wysokość kwoty dla stulatków była ustalana każdego roku począwszy od marca do lutego roku następnego.
Ponieważ wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków była ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna „emerytura dla stulatków” była co roku w innej wysokości i raz przyznana nie ulegała zmianie, czyli była wypłacana do końca życia w tej samej wysokości. Od 1 stycznia 2025 r. świadczenie honorowe będzie wypłacane wszystkim uprawnionym w jednakowej wysokości i będzie podlegało corocznej waloryzacji, która odbywać się będzie na takich samych zasadach, jak waloryzacja innych świadczeń emerytalno-rentowych.
- Pierwsza waloryzacja kwoty świadczenia honorowego, nastąpi już 1 marca tego roku, a kwota świadczenia honorowego będzie corocznie wzrastać - zapewnia Iwona Kowalska-Matis.
Polecany artykuł:
Komu przysługuje świadczenie honorowe?
Świadczenie honorowe przysługuje osobom, które skończyły 100 lat i mają obywatelstwo polskie. Jeżeli osoba taka miała wcześniej wypłacaną własną emeryturę lub rentę, otrzyma świadczenie honorowe z urzędu - bez konieczności składania dodatkowych wniosków. Jeśli stulatek nie miał wypłacanego własnego świadczenia, będzie musiał złożyć do ZUS wniosek o wypłatę świadczenia honorowego. Wniosek należy złożyć w najbliższej placówce ZUS, z dołączonym do niego dokumentem, potwierdzającym datę urodzenia.
- Świadczenie honorowe jest wypłacane dożywotnio i stanowi comiesięczny dodatek do tej emerytury, którą stulatek już wcześniej dostawał - dodaje Iwona Kowalska-Matis. – Tę wypłatę dostają także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i nie wypracowali własnej ani emerytury, ani renty. W ich przypadku świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jej pełnomocnika.
W 2024 roku ZUS wypłacał w całej Polsce dodatkowe świadczenie dla 3,3 tys. Polaków.
Polecany artykuł: