Łódzki Szlak Kobiet

Zdjęcie z artykułu: Łódzki Szlak Kobiet łódzki szlak kobiet; Ela Piotrowska / Radio ESKA
Ilustracja do artykułu Łódzki Szlak Kobiet

Wydobywają z cienia zapomniane biografie łodzianek, tworzą łódzki szlak kobiet, organizują otwarte spacery, wystawy, prelekcje oraz spotkania w muzeach.

W Łodzi jest Aleja Włókniarzy, ale to przecież głównie włókniarki i prządki pracowały w fabrykach - mówi socjolog Iza Desperak i zwraca uwagę, że w Śródmieściu ani jednej ulicy nie patronuje kobieta. - W Centrum jest wprawdzie ulica Marii Skłodowskiej Curie, ale w całym mieście jest takich ulic niewiele, zaledwie kilka procent.
 "Kobiety znad Łódki" zainicjowały projekt na rzecz łódzkiej historii i przywracania pamięci o kobietach związanych z naszym miastem.

Chcą by patronkami łódzkich ulic były kobiety: pisarki, artystki, uczone, rewolucjonistki, społeczniczki, sportsmenki i   przodowniczki pracy.

Nie zamierzają zmieniać zakorzenionych w lokalnej tradycji i w świadomości mieszkańców nazw ulic. Postanowiły skorzystać z okazji, jaką jest powstanie Nowego Centrum Łodzi. - Ma być Rynek Kobro, ale jedna Katarzyna Kobro to za mało - mówi Iza Desperak.- Dobrze, by znana rzeźbiarka nie była sama w tym NCŁ.


Społeczniczki uważają, że jest wiele kobiet, które zasługują na upamiętnienie, spośród nich wybrały Chavę Rosenfarb poetkę i pisarkę tworzącą w jidysz. - To postać czekająca na odkrycie przez miasto, z którego pochodziła i o którym tak dużo pisała nawet wiele lat po opuszczeniu Łodzi. Jest to postać przypominająca o wielonarodowym, wielowyznaniowym i wielokulturowym obliczu Łodzi- mówią społeczniczki i przypominają, że warto upamiętnić też m.in znaną w świecie rzeźbiarkę Alinę Szapocznikow i dr Michalinę Wisłocką, pionierkę polskiej seksuologii, autorkę bijącej rekordy popularności "Sztuki kochania".


Kobiety znad Łódki” wydobywają z cienia  zapomniane biografie łodzianek, organizują  otwarte spacery, wystawy, prelekcje oraz spotkania w muzeach. W niedzielę 17 kwietnia zaplanowano spacer "Szlakiem kobiet czyli opowieść o łódzkich emancypantkach". Zbiórka o godz.11 przy Placu Wolności 2

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Warszawski Wianek Świętojański 2017 - akcja mieszkańców

Warszawski Wianek Świętojański 2017 - akcja mieszkańców

 24 czerwca rękoma mieszkańców stolicy zostanie upleciony Warszawski Wianek Świętojański. Szczegóły akcji przybliżamy na ESKA.pl

41 min
Adamek - Haumono: o której walka wieczoru Polsat Boxing Night 24.06?

Adamek - Haumono: o której walka wieczoru Polsat Boxing Night 24.06?

Adamek - Haumono: to walka wieczoru jaką zobaczymy podczas Polsat Boxing Night 2017. O której rozpocznie się pojedynek? Sprawdźcie na ESKA.pl

1 godz. 2 min.
Fidget Stick Roller zastąpi Fidget Spinner! Jak się bawić? [TRICKI]

Fidget Stick Roller zastąpi Fidget Spinner! Jak się bawić? [TRICKI]

Fidget Spinner jest zabawką, którą chciał mieć każdy! Teraz jednak czas na nową zabawkę od tego samego producenta - Fidget Stick Roller! Jak się bawić? Jak wykonać poszczególne sztuczki? Szczegóły - na ESKA.pl!

1 godz. 19 min.
Noc Świętojańska 2017: kiedy jest i jak ją obchodzimy?

Noc Świętojańska 2017: kiedy jest i jak ją obchodzimy?

Noc Świętojańska to inaczej Wigilia Św. Jana - kiedy jest i jak obchodzimy to święto? Co wspólnego z nocą świętojańską ma Noc Kupały? 

1 godz. 39 min.
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy