Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach?

Zdjęcie z artykułu: Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach? Obcokrajowcy zatrudniani są najczęściej tam, gdzie pracować nie chcą Polacy; pixabay.com /CC0 fot. Joko_Narimo
Ilustracja do artykułu Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach?

Obcokrajowcy zatrudniani są najczęściej tam, gdzie pracować nie chcą Polacy. Najwięcej w Łodzi i regionie jest obywateli Ukrainy.

Tylko w ubiegłym roku Ukraińcy złożyli w regionie łódzkim ponad 3 tysiące wniosków o pracę. A tę dostają w budownictwie, rolnictwie, usługach czy też handlu. Jak mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi Andrzej Kaczorowski, przy wydawaniu zezwoleń szczególną wagę przykłada się do chronienia naszego rynku. - Pod uwagę brane jest to, czy jest takie zapotrzebowanie na rynku pracy, a jednocześnie bardzo ważne, czy nie wyklucza się Polaków, którzy mogliby w tym zawodzie również pracować. Bierze się rejestry w Powiatowych Urzędach Pracy i sprawdza, czy są osoby poszukujące pracy w tym zakresie, czy jest wiele wolnych miejsc i nie można ich zapełnić, a jest zapotrzebowanie przedsiębiorców. I takie możliwości ma wojewoda, który ma odpowiednie służby do sprawdzenia tych osób - tłumaczy dyrektor WPUP.

Czytaj też: Najbardziej poszukiwane zawody w Łodzi. Gdzie szybko znajdziesz pracę w 2017 roku? [LISTA]

 

Opinie o robotnikach z Ukrainy są różne. Prezes firmy budowlanej Zbigniew Weisman uważa na przykład, że ich solidność pozostawia wiele do życzenia. - Pracownik z Ukrainy, jak mu się coś nie spodoba, tak jak w moim przypadku - w budownictwie, potrafi z dnia na dzień rzucić pracę i go nie ma, a my się zastanawiamy, co się z nim stało. Do takich przypadków też dochodziło - ubolewa.

Pracodawcy, który zatrudnia obcokrajowca "na czarno", grozi nawet 30 tysięcy złotych grzywny, zaś pracujący "na lewo" może zapłacić karę do 5 tys. zł.

Więcej na ten temat w materiale reportera Radia ESKA Grzegorza Mnicha, posłuchajcie:

 

ZOBACZ najnowsze podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

 Open'er 2017: The Dumplings wystąpią z 9-osobową orkiestrą

Open'er 2017: The Dumplings wystąpią z 9-osobową orkiestrą

The Dumplings w tym roku wracają na scenę Openera w niezwykłym, specjalnym formacie. Zespół zagra z 9-osobową orkiestrą!

19 min
To już koniec SKAM. Za co widzowie dziękują serialowi?

To już koniec SKAM. Za co widzowie dziękują serialowi?

Bijący rekordy popularności norweski serial SKAM oficjalnie się zakończył. Czego nauczyli się z niego polscy nastolatkowie? Sprawdzamy, za co dziękują młodzi widzowie na zakończenie SKAM.

22 min
Open'er Festival 2017

Open'er Festival 2017

Open'er Festival 2017 nadchodzi! Już 28 czerwca w Gdyni rozpocznie się czterodniowa zabawa przy występach najlepszych artystów z Polski i zagranicy.

24 min
Tauron Life Festival Oświęcim 2017: nagroda Peacemakera dla Scorpionsów

Tauron Life Festival Oświęcim 2017: nagroda Peacemakera dla Scorpionsów

Zwieńczeniem Tauron Life Festival Oświęcim 2017 było wręczenie nagrody Peacemakera zespołowi Scorpions, który był gwiazda tegorocznej edycji imprezy.

30 min

Przekonaj Się, Że w Ciąży Ci do Twarzy!! [ Przyjdź Na Pokaz]. Zapraszamy :)Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy