Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach?

Zdjęcie z artykułu: Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach? Obcokrajowcy zatrudniani są najczęściej tam, gdzie pracować nie chcą Polacy; pixabay.com /CC0 fot. Joko_Narimo
Ilustracja do artykułu Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach?

Obcokrajowcy zatrudniani są najczęściej tam, gdzie pracować nie chcą Polacy. Najwięcej w Łodzi i regionie jest obywateli Ukrainy.

Tylko w ubiegłym roku Ukraińcy złożyli w regionie łódzkim ponad 3 tysiące wniosków o pracę. A tę dostają w budownictwie, rolnictwie, usługach czy też handlu. Jak mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi Andrzej Kaczorowski, przy wydawaniu zezwoleń szczególną wagę przykłada się do chronienia naszego rynku. - Pod uwagę brane jest to, czy jest takie zapotrzebowanie na rynku pracy, a jednocześnie bardzo ważne, czy nie wyklucza się Polaków, którzy mogliby w tym zawodzie również pracować. Bierze się rejestry w Powiatowych Urzędach Pracy i sprawdza, czy są osoby poszukujące pracy w tym zakresie, czy jest wiele wolnych miejsc i nie można ich zapełnić, a jest zapotrzebowanie przedsiębiorców. I takie możliwości ma wojewoda, który ma odpowiednie służby do sprawdzenia tych osób - tłumaczy dyrektor WPUP.

Czytaj też: Najbardziej poszukiwane zawody w Łodzi. Gdzie szybko znajdziesz pracę w 2017 roku? [LISTA]

 

Opinie o robotnikach z Ukrainy są różne. Prezes firmy budowlanej Zbigniew Weisman uważa na przykład, że ich solidność pozostawia wiele do życzenia. - Pracownik z Ukrainy, jak mu się coś nie spodoba, tak jak w moim przypadku - w budownictwie, potrafi z dnia na dzień rzucić pracę i go nie ma, a my się zastanawiamy, co się z nim stało. Do takich przypadków też dochodziło - ubolewa.

Pracodawcy, który zatrudnia obcokrajowca "na czarno", grozi nawet 30 tysięcy złotych grzywny, zaś pracujący "na lewo" może zapłacić karę do 5 tys. zł.

Więcej na ten temat w materiale reportera Radia ESKA Grzegorza Mnicha, posłuchajcie:

 

ZOBACZ najnowsze podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

Matura poprawkowa 2017: WYNIKI, ARKUSZE

Matura poprawkowa 2017: WYNIKI, ARKUSZE

Matura poprawkowa 2017 - egzaminy pisemne ze wszystkich przedmiotów odbędą się 22 sierpnia 2017 roku. Kiedy i gdzie sprawdzić wyniki matury poprawkowej 2017? Gdzie szukać wyników matury poprawkowej online? Gdzie szukać arkuszy i odpowiedzi?

58 min
The Voice Kids - TRENERZY pierwszej edycji w pełnym składzie!

The Voice Kids - TRENERZY pierwszej edycji w pełnym składzie!

The Voice Kids - poznaliśmy wszystkich trenerów pierwszej edycji programu, w którym młode talenty będą prezentować swoje umiejętności wokalne. Będzie się działo!

1 godz. 50 min.
Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017: PIOSENKI

Sopot Festival 2017 - jakie piosenki śpiewali artyści 18 i 19 sierpnia podczas Top of the top? Czym zaskoczyli? Sprawdźcie listę piosenek, bo jest kilka niespodzianek.

3 godz. 21 min.
Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - o której i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca 21.08.2017 - o której i gdzie oglądać?

Zaćmienie Słońca to wyjątkowe zjawisko astronomiczne, które nastąpi już 21 sierpnia 2017 roku. O której i gdzie oglądać?

4 godz. 28 min.

Zapraszamy do kin na film o najzabawniejszych rodzicach świata :)Akcja partnerska

Praca marzeń?!?! To możliwe ze szkoła ŻAK!! Sprawdź! Zapraszamy >>Akcja partnerska
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy