Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach?

Zdjęcie z artykułu: Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach? Obcokrajowcy zatrudniani są najczęściej tam, gdzie pracować nie chcą Polacy; pixabay.com /CC0 fot. Joko_Narimo
Ilustracja do artykułu Tam, gdzie nie chcą pracować łodzianie, zatrudniani są obcokrajowcy [AUDIO]. W jakich branżach?

Obcokrajowcy zatrudniani są najczęściej tam, gdzie pracować nie chcą Polacy. Najwięcej w Łodzi i regionie jest obywateli Ukrainy.

Tylko w ubiegłym roku Ukraińcy złożyli w regionie łódzkim ponad 3 tysiące wniosków o pracę. A tę dostają w budownictwie, rolnictwie, usługach czy też handlu. Jak mówi dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Łodzi Andrzej Kaczorowski, przy wydawaniu zezwoleń szczególną wagę przykłada się do chronienia naszego rynku. - Pod uwagę brane jest to, czy jest takie zapotrzebowanie na rynku pracy, a jednocześnie bardzo ważne, czy nie wyklucza się Polaków, którzy mogliby w tym zawodzie również pracować. Bierze się rejestry w Powiatowych Urzędach Pracy i sprawdza, czy są osoby poszukujące pracy w tym zakresie, czy jest wiele wolnych miejsc i nie można ich zapełnić, a jest zapotrzebowanie przedsiębiorców. I takie możliwości ma wojewoda, który ma odpowiednie służby do sprawdzenia tych osób - tłumaczy dyrektor WPUP.

Czytaj też: Najbardziej poszukiwane zawody w Łodzi. Gdzie szybko znajdziesz pracę w 2017 roku? [LISTA]

 

Opinie o robotnikach z Ukrainy są różne. Prezes firmy budowlanej Zbigniew Weisman uważa na przykład, że ich solidność pozostawia wiele do życzenia. - Pracownik z Ukrainy, jak mu się coś nie spodoba, tak jak w moim przypadku - w budownictwie, potrafi z dnia na dzień rzucić pracę i go nie ma, a my się zastanawiamy, co się z nim stało. Do takich przypadków też dochodziło - ubolewa.

Pracodawcy, który zatrudnia obcokrajowca "na czarno", grozi nawet 30 tysięcy złotych grzywny, zaś pracujący "na lewo" może zapłacić karę do 5 tys. zł.

Więcej na ten temat w materiale reportera Radia ESKA Grzegorza Mnicha, posłuchajcie:

 

ZOBACZ najnowsze podsumowanie tygodnia ESKA INFO:

 

Dołącz do dyskusji

Najnowsze newsy eska.pl

 Twoja Twarz Brzmi Znajomo: Sławomir jako Janusz Rewiński [VIDEO]

Twoja Twarz Brzmi Znajomo: Sławomir jako Janusz Rewiński [VIDEO]

Sławomir po raz kolejny wygrał odcinek Twoja Twarz Brzmi Znajomo i zapewnił sobie udział w wielkim finale programu! Zobacz genialną metamorfozę Sławomira raz jeszcze!

30 kwietnia 2017, 18:31
Majówka 2017: otwarte sklepy. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Majówka 2017: otwarte sklepy. Gdzie zrobić zakupy 1-3 maja?

Gdzie znaleźć sklepy otwarte w majówkę 2017? Taki pytanie zadaje sobie wiele osób, które mają nagłą potrzeb zrobienia szybkich zakupów w długi weekend majowy. Gdzie i kiedy zrobić zakupy w dniach 1-3 maja?

30 kwietnia 2017, 17:47
Klan: żenująca scena, która przejdzie do historii [VIDEO]

Klan: żenująca scena, która przejdzie do historii [VIDEO]

Scena z Klanu, w której Jacek wyładowuje swoje emocje masakrując filet z kurczaka z pewnością przejdzie do historii. Zobacz na ESKA.pl najbardziej żenującą serialową scenę ostatnich lat.

30 kwietnia 2017, 17:26
Matura 2017 z geografii - proste a trudne? Sprawdź pytania!

Matura 2017 z geografii - proste a trudne? Sprawdź pytania!

Matura z geografii to prosta sprawa? Sprawdź kompilację z pozoru łatwych pytań i bardzo zaskakujących odpowiedzi. Nie popełnij tych błędów na egzaminie dojrzałości, bo będziesz długo tego żałować.

30 kwietnia 2017, 15:03
Wybrane z sieci

WYBRANE Z SIECI

Przeglądy materiałów i ich dobór, odesłania do innych treści emitowane są w ramach autorskich programów realizowanych przez twórców na potrzeby serwisu i są wynikiem realizacji autorskich koncepcji programowych Wydawcy serwisu. Jeśli nie widzisz materiałów ze swojego serwisu/bloga, a chciałbyś aby zostały włączone do tego przeglądu, lub jeśli sobie nie życzysz, aby się w nim pojawiały, zgłoś to poprzez formularz.
Ładuję newsy